Jakie schody będą bezpieczne do domu?


Montowanie rusztowań – zasady bezpieczeństwa

Schody często są koniecznym elementem domu, a skoro musimy je mieć, musimy je stworzyć. Często jednak zachodzi pytanie, jak to zrobić, w sytuacji, gdy miejsca na owe schody mamy jak na lekarstwo? Problem niewielkiej przestrzeni na schody to dość duży problem. Oczywiście z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji jest wyjście, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, iż możliwości mamy ograniczone, jeśli miejsca nie mamy wiele. Wówczas niestety musimy pogodzić się z faktem, iż nie możemy zainwestować w wyjątkowo duże i wygodne schody. Jakie wobec tego mamy możliwości?

Kiedy miejsca rzeczywiście jest bardzo mało, mamy wybór pomiędzy schodami kaczymi, młynarskimi i kręconymi. Pierwsze wymienione, tj. schody kacze wyglądają dość ciekawie i co najważniejsze, naprawdę nie potrzeba im wiele miejsca. Jednak z racji tego, iż są one schodami dość specyficznymi i wyjątkowymi w budowie, nie każdy będzie w stanie przyzwyczaić się do chodzenia po nich. Schody takie mają stopnie powycinane na przemian. W związku z tym trzeba szczególnie uważać i skupić się, kiedy się po nich idzie, aby nie położyć stopy tam, gdzie jest owo wycięcie zamiast stopnia.

Inną propozycją są schody młynarskie, zwane drabiniastymi. Jak wyglądają, możemy domyślić się już po samej nazwie. Tego właśnie rodzaju schody często stosowane są przykładowo na strych. Jeśli jednak mają one prowadzić nie na strych, ale przykładowo z salonu do innego pomieszczenia na piętrze, można nadać im znacznie bardziej estetyczny wygląd. Tak czy inaczej, nie zmienia to jednak faktu, iż schody te nie należą do najbardziej komfortowych.

Jeszcze jednym rozwiązaniem, bardzo popularnym w przypadku małych przestrzeni, są schody spiralne, zwane również kręconymi czy krętymi. Średnica schodów kręconych zwyczajowo wynosi od 130 do 200 centymetrów. Schody kręcone przyciągają uwagę ze względu na swój interesujący wygląd, bowiem nie można odmówić im tego, że są piękne i ciekawe. Schody kręcone, podobnie jak i każde inne, można wykonać z bardzo różnych materiałów. Obecnie dużą popularnością cieszy się taki materiał jak przykładowo drewno. Balustrady schodów często zaś stworzone są z elementów metalowych, ze szkła, co nadaje im wyjątkowego, nierzadko bardzo nowoczesnego wyglądu. Podobnie jak wyżej opisanych schodów, schodów kręconych także niestety nie można zaliczyć do najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych, pomimo ich wyjątkowego, bardzo estetycznego wyglądu. Największy problem w ich użytkowaniu może pojawić się, kiedy zechcemy po nich wnieść coś większego i ciężkiego jak przykładowo meble.

Poruszając się po takich schodach, należy robić to bardzo ostrożnie. Oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia i nabycia pewnej wprawy. Jeśli jednak uznamy, iż schody kręcone absolutnie nie są dla nas, warto pomyśleć nad pozostałymi rozwiązaniami, bo trzeba mieć świadomość tego, że ze schodów tych będziemy przecież korzystać codziennie, niewykluczone, iż wiele, wiele razy każdego dnia. Zanim też podejmiemy ostateczną decyzję, warto spróbować pochodzić po schodach, które chcemy zakupić, o ile mamy taką możliwość. Tylko bowiem wtedy będziemy w stanie naprawdę stwierdzić, na ile dane rozwiązanie przypada nam do gustu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz