Jak dobrze zaaranżować swój ogród?


Aranżacja ogrodu może być nie lada wyzwaniem – jest tak wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy takim projekcie. Sama różnorodność stylów ogrodowych i roślin może przyprawić o zawrót głowy, jeśli chodzi o aranżację nawet małego ogrodu. Jak dobrze zaprojektować ogród?

Ogólne zasady projektowania ogrodu

Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania – możemy przystąpić do projektowania ogrodu. Komuś, kto nigdy nie miał z tym styczności zwłaszcza projektowania przestrzennego, może łatwiej pomyśleć o ogrodzie jako o zamkniętym pomieszczeniu, w którym umieszczamy nasze meble. Trzeba pamiętać, że rośliny rosną. Posadzone zbyt gęsto lub zbyt blisko budynków mogą szybko zepsuć zaplanowany efekt. Nie martw się, jeśli Twój ogród jest pusty i „goły” po zasadzeniu. W miarę wzrostu szybko zajmą dostępną przestrzeń. Tylko wolno rosnące rośliny są celowo zagęszczane. Rosną wtedy szybciej i konkurują ze sobą. Niestety, gdy osiągną pożądany rozmiar, część z nich musi zostać usunięta, aby pozostałe mogły się w pełni rozwinąć. Te szczegóły techniczne można znaleźć w instrukcjach i literaturze technicznej.

Jak zaprojektować duży ogród?

Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania – możemy przystąpić do projektowania ogrodu. Komuś, kto nigdy nie miał z tym styczności (zwłaszcza projektowania przestrzennego), może łatwiej pomyśleć o ogrodzie jako o zamkniętym pomieszczeniu, w którym umieszczamy nasze meble (z tą różnicą, że meble żyją). Trzeba pamiętać, że rośliny rosną. Posadzone zbyt gęsto lub zbyt blisko budynków mogą szybko zepsuć zaplanowany efekt. Nie martw się, jeśli Twój ogród jest pusty i „goły” po zasadzeniu. W miarę wzrostu szybko zajmą dostępną przestrzeń. Tylko wolno rosnące rośliny są celowo zagęszczane. Rosną wtedy szybciej i konkurują ze sobą. Niestety, gdy osiągną pożądany rozmiar, część z nich musi zostać usunięta, aby pozostałe mogły się w pełni rozwinąć. Te szczegóły techniczne można znaleźć w instrukcjach i literaturze technicznej.

Jak zaaranżować mały ogród?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak zaprojektować mały ogród, ponieważ każdy ogród jest inny pod względem wielkości, topografii lub lokalizacji względem budynku. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które warto wziąć pod uwagę, aby lepiej zagospodarować mały skrawek ziemi.Zacznijmy od tego, jak urządzić mały ogródek z tarasem. Takie rozwiązanie jest typowe, gdy za domem rozciąga się niewielka działka z wyjściem na taras. Obecność tarasu pomaga zaaranżować mały ogród, ponieważ można na nim umieścić meble ogrodowe, oszczędzając miejsce na stronie. Jeśli jest to mały kwadratowy ogród, najłatwiejszym sposobem na to jest utworzenie trawnika w jego centrum i posadzenie klombów wokół krawędzi. Niewielki ogródek w kształcie litery L daje większe możliwości aranżacyjne, wówczas większą część działki można wykorzystać jako część reprezentacyjno-wypoczynkową, natomiast mniejszą część można wykorzystać jako ogródek warzywny lub plac zabaw.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz