Roboty ziemne Inowrocław, czyli na przykład niwelacja terenu czy wykonywanie wykopu pod fundamenty, wymagają wykorzystania wielu różnych maszyn budowlanych. To, która maszyna będzie najlepsza w danej sytuacji, zależy między innymi od lokalizacji i zadania, które ma zostać wykonane.
Trzy maszyny, o których słyszy się najczęściej, to koparki, koparko-ładowarki i spycharki. Do czego dokładnie służy każda z nich? Czym koparki różnią się od koparko-ładowarek? Na te i inne ważne pytania postaramy się dokładnie odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!
Koparka a koparko-ładowarka – najważniejsze różnice
Jak sugerują już same nazwy tych sprzętów, koparka ma jedną główną funkcję (kopanie). Natomiast koparko-ładowarka posiada dwie – kopanie i ładowanie, przy pomocy dwóch osobnych łyżek umieszczonych na wysięgniku.
Koparko-ładowarki są bardziej uniwersalne z uwagi na szersze możliwości, a także opcję wymiany osprzętu. Na przykład wymienić możemy młot wyburzeniowy czy lemiesz do śniegu. Osprzęt zwykłej koparki również można zmodyfikować, choćby zaczepiając zamiast łyżki frezarkę, rozdrabniacz czy chwytak, ale jest ona nieco mniej uniwersalna.
Jako ciekawostkę można dodać, że obok koparek i koparko-ładowarek na placach budowy zdarzają się także ładowarki. Ich podstawowym zadaniem jest tytułowe ładowanie i transportowanie (przede wszystkim urobku, ale można je użyć także m.in. do przeładunku dłużyc). W zależności od wykorzystanego osprzętu miewają także inne zastosowania, jak chociażby zamiatanie czy nawet ścinanie drzew. Możliwości jest więc naprawdę wiele.
Do czego służy spycharka? Roboty ziemne Inowrocław
Zadaniem spycharki jest odspojenie gruntu od podłoża. Błędem byłoby powiedzenie, że spycharka służy do spychania, chociaż jej nazwa może nasuwać takie skojarzenia. Spycharki najczęściej wykorzystuje się podczas prac związanych z profilowaniem terenu i jego niwelacją. Nie są im straszne nawet trudne tereny, po których trudno się poruszać innym maszynom budowlanym. Wynika to z faktu, że stosuje się w nich układy gąsienicowe, skuteczne nawet w przypadku chociażby deszczowej pogody i związanego z nią błota na placu budowy.
Wybierając wykonawcę robót ziemnych, najlepiej postawić na firmę, która dysponuje bardzo dużą ilością różnorodnych maszyn budowanych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że niezależnie od ewentualnych trudności czy zmian w planie działania, wykonawca będzie dysponował optymalną maszyną. W konsekwencji roboty ziemne Inowrocław zostaną ukończone w wyznaczonym terminie, bez żadnych problematycznych opóźnień i innych uciążliwości.