Okna plastikowe czy drewniane?
Budując dom natkniemy się na wiele dylematów, które zwykle dotyczą wyboru między kilkoma rodzajami wyposażenia domu. Nie inaczej jest w przypadku okien, które zwykle dzielimy na okna drewniane oraz okna plastikowe, popularnie nazywanymi oknami PCV.
Dylemat jest prosty i zarazem trudny – czy wybrać okna plastikowe, czy też drewniane? Czym kierować się przy wyborze okien? Na jaki rodzaj okien postawić? Postanowiliśmy pomóc wszystkim, którzy stoją przed dylematem wyboru okien, przedstawiając największe wady i zalety obu rodzajów okiennych produktów.
Okna drewniane
Zacznijmy od okien drewnianych. Pierwsze, co należy o nich powiedzieć to fakt, iż do produkcji tych okien wykorzystuje się materiał naturalny, czyli drewno. Niestety, ma to swoje wady. Drewniane profile nigdy nie będą identyczne, co powoduje, że różne części okna mogą przybierać różne właściwości. Nie ma bowiem na świecie drzew, które mają identyczną strukturę. Wprowadzenie do produkcji elementu naturalizmu daje niesamowity urok, jednocześnie generując wiele problemów.
Aby okna drewniane nie stały się piętą achillesową domu, należy zadbać, aby podczas montażu profile były możliwie identyczne. Co więcej, drewnianych okien nie poleca się do domów, które budowane są na obszarach, gdzie dominuje wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Te warunki atmosferyczne mogą niekorzystnie wpłynąć na drewno.
Niestety, to nie koniec minusów. Okna drewniane wymagają okresowej impregnacji. Średnio co 3-5 lat należy odnawiać ich powłokę malarską od strony zewnętrznej. Jeżeli zaniedbamy tą czynność, okna bardzo szybko stracą szczelność i przestaną chronić wnętrze domu. Podane daty różnią się w zależności od tego, na jakie warunki atmosferyczne narażone jest okno. Jeżeli na okno oddziałują nieustannie promienie słoneczne – czynność nanoszenia powłoki malarskiej trzeba powtarzać częściej (co 2-3 lata). Natomiast okna znajdujące się pod szerokimi okapami można impregnować rzadziej (co 4-5 lat).
Ostatnią i bodajże największą wadą okien drewnianych jest ich cena. Z racji, iż są tworzone z naturalnych profili drewnianych, ich cena jest dużo wyższa, niż chociażby okien z PCV. Do zalet możemy zaliczyć niesamowity wygląd, jednak nawet on nie rekompensuje w pełni wszystkich wad i ceny, która może przyprawić o dreszcze.
Okna plastikowe (PCV)
Przejdźmy do alternatywy dla okien drewnianych, czyli do okien z PCV. Jak można się domyślić, profile okienne tworzone są z materiałów sztucznych. Dzięki temu fabryka produkująca okna może w pełni zapanować nad charakterystyką profili. W przypadku PCV nie ma obaw, że jeden profil będzie różnił się od pozostałych – wszystkie są identyczne i mają identyczną budowę. To pozwala lepiej określić właściwości okna.
Do atutów okien z PCV można zaliczyć ich bezobsługowość. Nie musimy nanosić powłoki malarskiej lub impregnować plastiku – ten nie rozkłada się z biegiem lat. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to fakt, aby okna PCV nie były narażone na ekstremalnie wysokie temperatury – wówczas profile mogą ulec odkształceniu. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż okna PCV są dużo popularniejsze, co sprawia, że powstaje wiele firm zajmujących się ich montażem. Aby okno zachowało wszystkie właściwości PCV, montaż musi być bezproblemowy. Gdy widzimy, że okno nie otwiera się w sposób płynny lub nie można go swobodnie zamknąć – należy ten fakt zgłosić firmie montującej okna. To właśnie błędny montaż sprawia, że okna z PCV tracą na żywotności.
Pozytywem są także ceny, okna z PCV są dużo tańsze, niż okna drewniane (ceny mogą być niższe nawet do 20% w stosunku do cen okien drewnianych).
Podsumowanie
Wyraźnie widać, że okna PCV mają dużą przewagę nad oknami z drewna. Niższa cena, bezobsługowość, w pełni monitorowany proces produkcji i wysoka jakość każdego okna – oto, co oferuje PCV. Owszem, okna te są znacznie popularniejsze i być może nie są owiane takim prestiżem, jak okna drewniane, jednak dla tych, którzy wolą wygodę i jakość w miejsce prestiżu, PCV będzie dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem.