Jaka gładź na tynk cementowo-wapienny?


Jaka gładź na tynk cementowo-wapienny?

Tynk cementowo-wapienny jest bardzo wdzięcznym i uniwersalnym sposobem na zakrycie nieestetycznego materiału, z którego wybudowano ściany. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne i trwałe, ale również bardzo łatwe w dalszej obróbce takiej jak gładzenie ścian. Rodzai gładzi dostępnych na runku jest wiele, jednak czy wszystkie możemy zastosować na tynk cementowo-wapienny?

Czy wszystkie rodzaje gładzi można położyć na tynk cementowo-wapienny?

Tynk cementowo-wapienny jest podłożem twardym, trwałym, oraz odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Tym rodzajem tynku można pokryć zasadniczo każdą ścianę wykonaną z dowolnego materiału budowlanego. Nie zapewnia on podłoża tak gładkiego, jak tynk gipsowy, ponieważ jego powierzchnia po nałożeniu ma fakturę ziaren piasku. Tynk cementowo-wapienny może wypełnić głębokie ubytki, oraz wyrównać odchylenia murów sięgające nawet 2 cm. Na tynk cementowo-wapienny możemy nałożyć dowolną gładź szpachlową, za pomocą której osiągniemy idealnie gładkie ściany.

Rodzaje gładzi szpachlowych

Gładzenie tynków cementowo-wapiennych możemy wykonać za pomocą gładzi szpachlowych. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy gładź gipsową, która charakteryzuje się białym kolorem, oraz doskonale gładką powierzchnią po wyschnięciu. Gładź gipsową po zagruntowaniu można pomalować farbą w wybranym przez siebie kolorze. Należy pamiętać o tym, że gips użyty do produkcji gładzi, wpływa na korodowanie metalu, dlatego nie należy nakładać go na metalowe elementy. Kolejną popularną gładzią używaną do wygładzenia tynków jest gładź cmentowo – wapienna. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o trudnych warunkach i podwyższonej wilgotności takich jak suszarnie, strychy, łazienki, pralnie, lub garaże. Często ten rodzaj gładzi, używany jest również na zewnątrz budynku. Gładź cementowo-wapienna nie pozostawia ścian idealnie gładkimi tak jak gładź gipsowa, ponieważ widoczne jest lekkie uziarnienie na wyschniętej powierzchni. Gładź wapienna najczęściej wybierana jest przez inwestorów, dla których ważny jest mikroklimat panujący we wnętrzach. Jej cechy szczególne to dobra przepuszczalność powietrza, doskonale biała barwa, oraz brak wpływu na korodowanie metali. Ostatnią gładzią, którą można zastosować na tynki cementowo-wapienne jest nowatorskie odkrycie, czyli gładź polimerowa. Wykorzystywana jest w trudnych budynkach obarczonych ryzykiem wstrząsów, oraz skurczów technologicznych, ponieważ jest lekko elastyczna i dobrze znosi naprężenia powierzchni. Gładź polimerowa tworzy idealnie gładką powłokę o białym zabarwieniu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz