Jak samodzielnie pomalować fasadę domu?


Jak samodzielnie pomalować fasadę domu?

To, jak prezentuje się nasz dom, zależy w dużym stopniu od wyglądu jego fasady. Właśnie dlatego co jakiś czas warto ją odświeżyć. Czy można zrobić to samodzielnie? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko dowiedzieć się jak przygotować podłoże, jakie narzędzia kupić oraz jakie farby fasadowe będą najlepsze.

Jak należy się przygotować do malowania fasady?

Okazuje się, że jeśli dobrze zaplanujemy prace dotyczące malowania elewacji naszego domu, to nie będą one wcale bardzo trudne czy skomplikowane w wykonaniu.

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że odświeżanie fasady trzeba przeprowadzić w bezdeszczowy dzień, kiedy temperatura powietrza oraz ścian wynosi 5-25ºC. Natomiast zakres temperatur może się różnić, dlatego należy zawsze sprawdzić parametry na opakowaniu zakupionej farby. Może się okazać, że zaleca się jej używanie na przykład dopiero od 8ºC lub iż jest skuteczna nawet kiedy jest 30ºC. Optymalne warunki to brak upału i dużego słońca, ale również chłodu czy wilgoci. W związku z tym istotne jest również to, o jakiej porze dnia będziemy malować fasadę.

Kiedy ustalimy już termin prac, wówczas należy wybrać się do sklepu po farbę fasadową oraz odpowiednie narzędzia. Oferta dotycząca produktów do malowania ścian zewnętrznych jest bardzo duża i dlatego podjęcie decyzji, który z nich wybrać, może być problematyczne. Na pewno należy wziąć pod uwagę odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz na urazy mechaniczne. Wielu osobom zależy również na tym, żeby mieć dostęp do sporej palety kolorów. W końcu fasada budynku wiele mówi o guście jego właścicieli. Dość dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na preparat akrylowo-silikonowy. Dzięki niemu elewacja będzie ładna i dobrze zabezpieczona przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Poza tym, tego typu farby nie są tak drogie, jak na przykład preparaty silikonowe.

Następnie trzeba jeszcze tylko wybrać kolor, na jaki pomalujemy fasadę domu. Warto pamiętać, że ciemne kolory będą powodowały szybkie i intensywne nagrzewanie się ścian, co może przyczyniać się do ich pękania – będzie to dość nieprzyjemne dla domowników. Warto uwzględnić również to, by nowa fasada nie wyróżniała się w zbyt nachalny sposób na tle sąsiednich domów.

Do malowania elewacji dobrze nadają się wałki poliakrylowe, poliamidowe lub z owczej wełny, które posiadają podkład z gąbki. Przyda się również pędzel do malowana trudniej dostępnych miejsc. Trzeba też nabyć kij teleskopowy, rusztowanie lub drabinę. Żeby zabezpieczyć przed zabrudzeniem stolarkę okienną, rynny itp. będziemy potrzebować folii i taśmy malarskiej.

Jak przygotować podłoże przed malowaniem fasady?

Zanim będziemy mogli użyć farb fasadowych, trzeba sprawdzić czy na elewacji nie pojawiły się przypadkiem grzyby lub pleśń. W razie czego musimy je usunąć. Warto też oczyścić powierzchnię ścian zewnętrznych, a następnie zaczekać aż dobrze wyschnie. Wtedy możemy już użyć preparatu gruntującego. Dzięki temu zwiększymy przyczepność farby fasadowej do podłoża, a także zmniejszymy jej chłonność, a tym samym zużycie. Czyli jest to praktyczny i ekonomiczny krok.

Jak samodzielnie pomalować fasadę?

Dostępne obecnie na rynku farby fasadowe są łatwe w aplikacji. Trzeba tylko pamiętać o zamieszaniu emulsji przed jej użyciem. Następnie moczymy wałek w farbie, której nadmiar można odsączyć korzystając ze specjalnej kuwety i można malować.. Należy nakładać farbę od góry ku dołowi. Dość istotne jest to, aby cała ściana została pokryta nią za jednym razem, bez robienia przerw. W przeciwnym razie miejsca, w których łączą się kolejne pasy nakładanej farby, mogą być widoczne. Jeśli chodzi o aplikowanie drugiej warstwy, zwykle należy odczekać dobę.

Wszelkie zabrudzenia, na przykład na oknach, usuwajmy zaraz po zakończeniu danego etapu prac malarskich. W przeciwnym razie możemy mieć potem problemy z ich doczyszczeniem. Kiedy fasada będzie już w całości pomalowana, trzeba jeszcze tylko dobrze umyć narzędzia i już można się cieszyć odświeżoną elewacją.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz