Baranek czy Kornik , czyli kilka słów o tynkach zewnętrznych


Baranek czy Kornik , czyli kilka słów o tynkach zewnętrznych

W czasie budowy domu lub podczas jego remontu pojawia się konieczność odpowiedniego pokrycia elewacji budynku. Do tego celu najlepiej będzie wybrać dobrej jakości tynki zewnętrzne. Dobrze również przemyśleć rodzaj ich faktury oraz kolorystykę. Wszystkie szczegóły zaważą o późniejszej prezencji domu.

Jak pokryć elewację budynku tynkiem zewnętrznym?

Kiedy pojawia się potrzeba otynkowania fasady budynku przede wszystkim trzeba wziąć uwagę koszty materiałów. Tynki strukturalne nie należą do najtańszych. Jednak najpopularniejsze na rynku są właśnie tynki typu baranek oraz tzw. tynki kornik.

Należy pamiętać, że niezwykle ważny jest sposób nakładania masy tynkowej. Umiejętnie wykonanie bardzo wpływa na estetykę powierzchni fasady. Tynk strukturalny „baranek” nakłada się okrężnymi ruchami wykonywanymi tylko w jednym kierunku. Najlepiej przyjąć kierunek zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Dobrze zdawać sobie sprawę, że trwałość powłoki będzie zależała od zacierania. Tynk musi pokrywać wcześniej zagruntowaną powierzchnię w całości. Nie powinno się go też za bardzo rozcierać na fasadzie.

Tynk tupu kornik da się uzyskać, jeśli odpowiednio zatrze się kruszywo o owalnym, jednakowym kształcie i średnicy. Można go nakładać pionowo, poziomo, okrężnie, a nawet ukośnie. Umożliwia to osiągnięcie wielu ciekawych efektów na elewacji. W przypadku tego rodzaju tynku strukturalnego, można sobie pozwolić na dużą swobodę ruchów podczas jego aplikowania. Dobrze jednak trzymać się od początku do końca jednej techniki.

Jak nałożyć tynk fasadowy?

Zanim zacznie się nakładać tynki, należy dobrze przygotować podłoże. Ma ono być całkowicie nieuszkodzone, a przede wszystkim stabilne. Nie można nakładać tynku przy niskiej temperaturze, ponieważ może dojść do przemrożenia, a w konsekwencji odpadania go od ściany. Nie powinno się ryzykować tego typu prac również w temperaturze powyżej 25 stopni. Może wówczas dojść do wielu przebarwień na powierzchni tynku.

Mieszając tynk należy trzymać się zaleceń producenta. Wszystkie narzędzia i pojemniki muszą być czyste. Po nałożeniu na powierzchnię tynk powinno rozprowadzić się bardzo równomiernie. Po zakończeniu prac trzeba zabezpieczyć powierzchnię specjalną siatką ochronną. Aplikacja tynku fasadowego jest stosunkowo łatwa i nie przysparza dużo trudności nawet osobom spoza branży budowlanej.

Tynk typu baranek czy tynk typu kornik?

Tynki typu baranek dają ciekawy efekt uziarnienia. Rozkłada się ono w sposób równomierny na całej płaszczyźnie fasady. Uziarnienia mogą być zarówno mniejsze jak i bardziej gęste, jednak najczęściej stosuje się granulację oscylującą między 1,5 a 2 mm. Tynki typu kornik przypominają swoją strukturą sieć kanalików naturalnie wyżłobionych przez owady. Granulacja wynosi 1,5 do nawet 3 mm.

Dzięki związkom hydrofobowym, które są składnikami każdej masy tynkowej, można przestać się martwić o zawilgocenie zewnętrznych ścian domu. Bardzo skutecznie zabezpieczają one bowiem ścianę przed nadmierną nasiąkliwością. Znacznie łatwiej utrzymać w czystości tynk typu baranek. Jest on częściej wybierany właśnie z tego względu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz