Kratki wentylacyjne – jak wybrać i jakie są rodzaje kratek wentylacyjnych?


Kratki wentylacyjne zewnętrzne

Kratka wentylacyjna to nieodłączny element wentylacji, który jest też najbardziej widoczny dla oka. Umieszcza się ją w kanale wentylacyjnym i może ona pełnić funkcję dekoracyjną lub też umożliwia regulację przepływu powietrza, jeśli jest wyposażona w ruchome żaluzje. Dobrze dobrana kratka uniemożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń z komina do domu. Zastanawiasz się jak wybrać kratkę do wentylacji i jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Rodzaje kratek wentylacyjnych

Istnieje wiele rodzajów kratek wentylacyjnych, wystarczy wejść do sklepu budowlanego, aby się o tym przekonać. Wymiar kratki wentylacyjnej należy dopasować do wymiaru kanału, jednak jej kształt nie musi być taki sam jak kształt kanału. Oznacza to, że kanał okrągły można zakryć zarówno kratką okrągłą, jak i prostokątną lub kwadratową. Do rodzajów kratek wentylacyjnych można zaliczyć kratki: otwarte, z żaluzją, autoaktywne, do drzwi, kominowe, ozdobne i z wyjściem na okap.

Jeśli chodzi o tworzywo, z którego są wykonane kratki, to najczęściej spotyka się kratki plastikowe. Jest to najtańsze rozwiązanie i w domach najczęściej można zobaczyć kratki właśnie tego typu. Oprócz kratek plastikowych na rynku są też dostępne produkty ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy nawet ceramiki. Jeśli nie chcesz przepłacać na takim elemencie wentylacji jak kratka, to najrozsądniejszym wyborem będzie produkt wykonany z tworzywa sztucznego. Trzeba jednak pamiętać, że kratki z plastiku szybciej żółkną i mogą wymagać wymiany co parę lat.

Koszt kratki wentylacyjnej

Kratki wentylacyjne nie należą do drogich produktów. Zwykłą plastikową kratkę można kupić nawet za kilka złotych. W przedziale od 10 do 50 zł spokojnie znajdziesz kratkę wentylacyjną, która Ci odpowiada. Droższe modele mogą kosztować nawet 100 zł, jednak są to najczęściej kratki dekoracyjne np. ze szklaną powłoką. Kratki wentylacyjne zewnętrzne należy regularnie czyścić, ponieważ na ich powierzchni zbiera się kurz i brud. Czysta kratka wentylacyjna wygląda estetycznie, ale przede wszystkim zapewnia świeże powietrze w domu.

Jeśli chcesz, aby kratka wyglądała dobrze przez długi czas, to wybierz produkt od sprawdzonego producenta. Dobrej jakości kratki nie żółkną za szybko i nie kruszą się pod upływem czasu. Wybieraj kratki wentylacyjne, które są wykonane z najwyższą starannością i precyzją. O wiele lepiej jest dołożyć parę złotych więcej do zakupu kratki niż wybrać tani model, który szybko będzie wymagał wymiany.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz