Czy można samodzielnie zbudować instalację wodociągową?


synco

Podczas budowy domu szukamy oszczędności w wielu miejscach: zarówno w tych, w których są one dopuszczalne i nie powinny nam zaszkodzić (na przykład decydując się na tańszy, prostszy projekt, zamiast skomplikowanego i drogiego), jak i w tych mniej rozsądnych (między innymi materiałach budowlanych). Niektórzy rozważają samodzielne założenie instalacji wodociągowej w domu zamiast zlecania tego zadania specjalistom, którzy niewątpliwie policzą sobie za taką usługę niemałą cenę. Tylko czy jest to rozsądne? Czy można samodzielnie zbudować instalację wodociągową?

Można – tak, ale czy się powinno?

Prawidłowo funkcjonująca instalacja wodociągowa jest kluczowa dla każdego domu i mieszkania. Nie tylko powinna ona po prostu działać, ale też być poprawnie zbudowana, wytrzymała i żywotna. Podczas tworzenia instalacji łatwo jest pomylić się i zrobić coś źle. Konsekwencje mogą być w późniejszym czasie bardzo poważne, począwszy od zatykania się instalacji, po wycieki i inne awarie.

Technicznie większość osób, a zwłaszcza domowe złote rączki, nie powinna mieć ogromnego problemu ze zmontowaniem instalacji (zwłaszcza, jeśli mówimy o wysokiej jakości rurociągach SYNCO, których elastyczność ułatwia montaż nawet w trudno dostępnych miejscach), ale w praktyce może się to źle zakończyć.

Nie jest to co prawda fizyka kwantowa, ale też nie rzecz, którą powinien zajmować się ktoś bez wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Zwłaszcza, że niektóre pomyłki mogą wyjść nie od razu, a po jakimś czasie, a wtedy naprawienie ich będzie trwać dłużej i będzie znacznie bardziej kosztowne.

Lepiej zlecić montaż instalacji ekspertom

Pewne prace budowlane w domu można jak najbardziej wykonać samodzielnie i nawet, jeśli nie zrobimy tego tak dobrze, jak ekipa budowlana, nie będzie to wielką przeszkodą (tak jest na przykład z malowaniem), ale nie dotyczy to montowania wszelkiego rodzaju instalacji, zwłaszcza tych wodociągowych i elektrycznych.

Najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie doświadczonych specjalistów (dobrą opcją będzie poszukanie ekipy z polecenie) i zakupienie wysokiej jakości rurociągów SYNCO – w ten sposób będziemy mieć pewność, że rzeczywiście wszystko zostało wykonane poprawnie i nie spotkają nas żadne niespodzianki.

Nie da się ukryć, że jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, ale na dłuższą metę może się opłacić. Nawet, jeśli sporo byśmy oszczędzili tworząc instalację sami, to późniejsze koszty naprawy i wymiany niektórych elementów mogą być znacznie wyższe, nie mówiąc już o stresie i frustracji, jakie zapewne będą się z nimi wiązały.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz