Polistyren ekstrudowany. Zalety i wady tej izolacji termicznej.


Polistyren ekstrudowany należy, podobnie jak styropian, z którym nie należy go mylić, do rodziny izolatorów syntetycznych. Te dwa materiały różnią się od siebie zastosowaniem i właściwościami. Polistyren ekstrudowany jest bardziej efektywny pod względem izolacyjności cieplnej. Jest to również wytrzymały materiał, o długiej żywotności i łatwy do wdrożenia. Nie jest to jednak bez wad.

Co to jest ekstrudowany polistyren?

Polistyren ekstrudowany jest materiałem często barwionym na kolor niebieski, stosowanym w budownictwie. Jest to izolator termiczny w postaci sztywnej pianki z tworzywa sztucznego, oferowany w cienkich arkuszach, stosowany w szczególności do izolacji jastrychów w nowym budownictwie i ogólniej do izolacji zewnętrznej. Wytłaczany styropian układa się albo przez przyklejenie zaprawy klejącej, albo przez zamocowanie za pomocą kołków lub przez umieszczenie go pomiędzy szynami.
Materiał ten składa się z ropy naftowej i pianki uzyskanej z mieszaniny polistyrenu i gazów (dwutlenek węgla lub fluorowęglowodory) w celu nadania mu pęcznienia. Jego skład sprawia, że styropian ekstrudowany jest materiałem bardzo lekkim, od 30 do 40 kg/m3, a jednocześnie bardzo gęstym. Płyty styropianowe ekstrudowane występują w różnych grubościach, z których każda przystosowana jest do innego rodzaju prac izolacyjnych. Na przykład, styropian ekstrudowany stosowany jest w grubościach od 23 cm do 33 cm na powierzchnie poddasza, od 20 cm do 28 cm na dachy i od 10 cm do 15 cm na podłogi.

Zalety polistyrenu ekstrudowanego.

Polistyren ekstrudowany jest przede wszystkim doskonałym izolatorem termicznym. Jest hermetyczna, a jej mała grubość sprawia, że nie wnika zbytnio w powierzchnię domu. Materiał ten jest stosowany głównie do izolacji miejsc, w których straty ciepła są ważne, takich jak podłogi, dachy, poddasza, przestrzenie pełzające, a nawet ściany zewnętrzne, w tym ściany piwnic, ale także ściany wewnętrzne. Jego wydajność cieplna wyrażona jest w watach na kelwinometr (W/m.K). W przypadku polistyrenu ekstrudowanego wartość ta waha się od 0,029 do 0,037 W/m.K.
Jest to również materiał, który jest bardzo odporny na ściskanie (do 70 ton na metr kwadratowy) i wilgotność. Ze względu na tę ostatnią cechę, styropian ekstrudowany jest jednak słabo przystosowany do prac izolacyjnych w starszych budynkach. Jest wytrzymały i może wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, zarówno zimno jak i ciepło. Polistyren ekstrudowany ma długą żywotność, od 50 do 75 lat.
Jest łatwy w obsłudze i instalacji. Wytłaczany styropian musi być jednak ostrożnie cięty i należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu połączeń z pianki poliuretanowej. Zaletą jest również stosunkowo niska cena tego materiału.

Wady ekstrudowanego polistyrenu.

Jedną z głównych wad ekstrudowanego polistyrenu jest jego niepalność. Ponadto, w przypadku pożaru, materiał ten wydziela toksyczne opary. Jest to również bardzo cenione przez gryzonie. Jeśli natomiast jest to doskonały izolator termiczny, to jego izolacja akustyczna jest bardzo umiarkowana.
Wytłaczany polistyren, pochodzący z przemysłu petrochemicznego, nie jest materiałem przyjaznym dla środowiska, tym bardziej, że jest to materiał, którego degradacja pod względem odpadów trwa długo. Dlatego też jego bilans środowiskowy nie jest dobry.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz