Nie da się ukryć, że dom bądź mieszkanie jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym życiu. Każdy z nas potrzebuje bezpiecznej przystani, do której może wrócić. Decydując się na budowę domu warto wiedzieć, jakie dokumenty w urzędach będziemy musieli załatwić, żeby w ogóle rozpocząć pracę.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Posiadając działkę na której zechcemy postawić musimy wiedzieć, co może w ogóle na Niej postawić. W tym celu należy złożyć wniosek o wypis i wyrys MPZP. Wniosek można złożyć w zależności od lokalizacji do Urzędu Miasta, bądź do Urzędu Gminy. Przy wniosku należy uiścić opłaty, które wynoszą odpowiednio:
-
Opłata skarbowa za wypis 1 strony, jeżeli wypisujemy do 5 strony – 30 zł
-
Opłata skarbowa za wypis 1 strony, jeżeli wypisujemy powyżej 5 stron – 50 zł
-
Wyrys – pełna bądź rozpoczęta strona A4 – 20zł ale nie więcej niż 200zł
Kiedy działka nie znajduje się w MPZP
Może zdarzyć się, że działka nie znajduje się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Należy wtedy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Wniosek składa się z 2 części: opisowej i rysunkowej.
Mapa do celów projektowych i projekt budowlany
Projekt budowlany jest niezbędny, by rozpocząć budowę. Składa się z dwóch elementów:
-
Projekt architektoniczno-budowlany – określa konstrukcję obiektu, sposób wykonania, techniczny sposób wykonania i materiałowy.
-
Projekt zagospodarowania terenu – określa takie parametry jak dojazd do domu, wjazd do garażu i na działkę, czyli szeroko pojętą komunikację na terenie działki w związku z budową nowego obiektu na Niej
Pamiętać należy, że projekt musi być zaadaptowany do działki, jej kształtu i obecnego zabudowania.
Pozwolenie na budowę domu
Jeden z najsłynniejszych dokumentów, o którym krążą różne teorie. Od 2023 roku nie potrzebujesz pozwolenia, jeżeli dom, który masz zamiar zbudować nie przekroczy 70 m2 – w takiej sytuacji będziesz potrzebować tylko zgłoszenia. Do uzyskania pozwolenia należy zgłosić wniosek w starostwie oraz parę dokumentów:
-
Trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu
-
decyzja o warunkach zabudowy
-
oświadczenia o posiadania tytułu prawnego do działki i prawie do dysponowania nieruchomością
Dziennik Budowy
Istotny dokument stanowiący rzetelną dokumentacje dotyczącą etapów prac budowlanych. Będzie konieczny, by otrzymać zawiadomienie o zakończeniu budowy.
Zgłoszenie Budowy
Ostatnim etapem jest zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych. Takie zgłoszenie powinno zostać złożone 7 dni przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności na placu budowy. Do zgłoszenia potrzeba:
-
Zaświadczenia o uprawnieniach kierownika budowy.
-
informacje o bezpieczeństwie pracy i temacie przedsięwzięcia.