Sok z buraka – dlaczego warto go włączyć do swojej diety?


sok z buraka

Burak to warzywo, które w ostatnim czasie wróciło do łask. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ można zrobić z niego wiele pysznych dań, a do tego jest bogaty w witaminy i dzięki swoim właściwościom ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Na szczególną uwagę zasługuje sok z buraka, który jest bardzo łatwy w przygotowaniu i warto jest go włączyć do swojego jadłospisu. Zobacz, dlaczego warto pić sok buraczany i gdzie znaleźć najlepszy przepis na jego przyrządzenie.

Właściwości soku z buraka

Buraki można spożywać pod wieloma postaciami. Można używać ich do zup, zapiekać lub zrobić z nich surówkę. To doskonały dodatek do różnych rodzai mięs, który jest łatwo dostępny i tani. Surowe buraki są dość twarde, a ich smak nie jest tak dobry, jak po poddaniu ich obróbce. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie surowe burki są najzdrowsze i zawierają najwięcej składników mineralnych i witamin. Z tego względu warto je wyciskać i robić z nich soki.

W burakach można znaleźć przede wszystkim:

  • witaminy z grupy B,
  • witaminę C, A, E i K,
  • żelazo,
  • potas,
  • magnez,
  • wapń,
  • fosfor i wiele innych.

Sok z buraka to dobre źródło błonnika, który jest niezbędny naszemu układowi pokarmowemu. Właściwości buraka dla naszego organizmu są nieocenione. Z racji jego bogatego składu poleca się go osobom, które chorują na anemię. Substancje zawarte w buraku korzystnie wpływają na układ krwionośny i procesy tworzenia się czerwonych krwinek.

Sok z buraka ma właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne i przede wszystkim przeciwzapalne. Dlatego poleca się go w momencie, gdy walczymy z różnego typu infekcjami i stanami zapalnymi. Bez wątpienia każdy z nas powinien raz na kilka miesięcy pić przez kilka dni sok z buraka. Poprawia on odporność, a jego regularne picie spowalnia procesy starzenia się organizmu. Działa na nasze zdrowie podobnie jak popularny miód, a jest przy tym dużo tańszy i dostępniejszy.

Najlepszy przepis na sok z buraka

Sok z buraka jest niskokaloryczny, więc warto włączyć go do diety, gdy się odchudzamy, ale nie tylko. W 100 ml soku znajduje się tylko 45 kcal, dlatego można go pić bez większych wyrzutów sumienia. Przyrządzenie dobrego soku z buraka nie jest skomplikowane, a dobry przepis znajdziesz na stronie www.ewa-gotuje.pl. Ewa łączy buraka z jabłkiem oraz pomarańczą. Sprawdziliśmy i szczerze polecamy takie połączenie warzyw i owoców. Aby wzbogacić smak, można dodać do niego banana, gruszkę lub inne ulubione i przede wszystkim dostępne w sezonie owoce. Bardzo smaczny jest też sok z buraka z dodatkiem ziół np. bazylii lub pietruszki. Osoby lubiące eksperymenty w kuchni i niecodzienne smaki zachęcamy do sprawdzenia smaku soku z dodatkiem egzotycznych przypraw takich jak chociażby kurkuma lub cynamon. Obie przyprawy oprócz swoich ciekawych aromatów dodają prozdrowotne cechy przygotowanej potrawie. Popularny w naszej kuchni czarny pieprz także będzie rewelacyjnym dodatkiem. Osobom nieakceptującym mocnego smaku, zalecamy rozcieńczenie z wodą.

Aby przygotować sok z buraka, wystarczy obrać warzywa, pokroić je i wrzucić do sokowirówki lub popularnej ostatnio wyciskarki do waży i owoców. Oczywiście dodatkowo dla urozmaicenia i poprawy smaku możesz dodać ulubione owoce takie jak: banany, jabłka, pomarańcze czy też cytryny i wycisnąć z nich sok. Dodatek wymienionych owoców niewątpliwie poprawia mdły smak buraczanego soku. Miód jest dobrym dodatkiem do soku. Urozmaica smak i wzmaga działanie prozdrowotne. Potem należy włożyć sok do lodówki i poczekać pół godziny. To najprostszy przepis, z którego może skorzystać praktycznie każdy.

Z buraków możesz także zrobić zakwas. Jednak na to trzeba poświęcić już nieco więcej czasu. Sok z buraka można pić od razu po wyjęciu z lodówki, ale można go także rozcieńczyć z innym sokiem. Kurację stosuje się przez kilkanaście dni. Przed jej podjęciem warto skonsultować się lekarzem bądź dietetykiem. Specjalista z pewnością dobierze odpowiednią dla nas porcję soku.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz