Zielona ściana, czyli krzewy na żywopłot


Zimozielony żywopłot z krzewów iglastych lub liściastych jest ozdobą przez cały rok. Stanowi także atrakcyjne dopełnienie aranżacji całego ogrodu. Wybór spośród roślin nadających się na założenie zielonej ściany jest ogromy. Oprócz własnych upodobań, warto więc przy jego zakładaniu zwrócić się o pomoc do architekta krajobrazu.
<h2>Najlepsze krzewy na żywopłot</h2>
• Tuja – czyli żywotnik zachodni, to niezwykle lubiany i często sadzony w przydomowych ogródkach oraz na żywopłot iglak. Odznacza się stosunkowo szybkim tempem wzrostu, który wynosi około 25-35 cm na rok. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki atmosferyczne, takie jak mróz i silny wiatr. Ponadto, sadzonki są niedrogie, więc już po kilku latach można cieszyć się gęstą, zieloną zasłoną.
• Cis pospolity – jest to bardzo odporny, długowieczny krzew, który nieprzycinany może osiągnąć imponujące rozmiary. Jest mrozoodporny i mało wymagający, co do stanowiska, na którym rośnie. Charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, więc wystarczy jak jest przycinany raz w roku.
• Cyprysik – to wiecznie zielony iglak o wielu odmianach i odcieniach zieleni. Jego igły mogą przybierać barwę od intensywnej ciemnozielonej po srebrzystoniebieską. Mają gęsty pokrój i dobrze znoszą cięcie. Doskonale nadają się więc na żywopłoty formowane.
• Bukszpan – jest wiecznie zielonym krzewem liściastym. Tworzy gęsty, zwarty żywopłot. Najlepiej nadaje się na niskie formacje do 1,5 m. Bardzo dobrze toleruje cięcie. Jego drobne listki doskonale czują się w pełnym słońcu. To właśnie dzięki bukszpanom żywopłot nie musi być nudny i jednolity. Można z niego ukształtować bryły geometryczne i ciekawe wzory. Dlatego tak chętnie był przez wieki uprawiany w pałacowych ogrodach.
<h3>Zalety zielonej ściany</h3>
Żywopłot, zwłaszcza wiecznie zielony, to atrakcyjna osłona przed wzrokiem sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Zapewnia prywatność, o którą niełatwo szczególnie na małych działkach oraz w zabudowie szeregowej domów. Tworzy przytulne, zaciszne miejsce odpoczynku i jest wspaniałym tłem dla innych roślin w ogrodzie.
Stanowi doskonałą izolację przed zanieczyszczeniami powietrza. To także bariera akustyczna przed hałasem z ulicy i sąsiednich posesji.
Oprócz granicy działki, żywopłot może wyznaczać również poszczególne strefy w ogrodzie. Zasłania także nieestetyczny widok, na przykład na śmietnik.
Żywopłot nigdy nie stworzy całkowicie szczelnej bariery. Zapewni jednak właściwą wentylację. Na działce nie ma wirów powietrza wysuszających inne rośliny.
Zwykle jest też tańszy w założeniu niż murowane ogrodzenie. A wybór krzewów z kolcami, to dodatkowa bariera przed intruzami.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz