Jakie są rodzaje działek i na jakich wolno budować?


Trzeba wiedzieć, że nie na każdej działce zbudujemy dom. Przykładowo nie każdą działkę zakupimy wtedy, gdy nie jesteśmy rolnikami. Typy działek są różnorodne, a przepisy prawne jasno wskazują, na jakich działkach można postawić wymarzony dom. Jakie rodzaje działek można wyróżnić? Na jakich postawimy dom?

Zakup działki

Jeśli planujemy zakup działki, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Liczy się nie tylko cena i położenie, lecz także lokalne przepisy. Wskazują one, co można zrobić z takim gruntem. Faktem jest, że samo posiadanie działki to nie wszystko. Nie ma możliwości wykorzystania ją całkowicie dowolnie. 

Pamiętajmy o tym, że właściciel działki może ją zagospodarować w sposób nienaruszający prawa interesu publicznego i innych osób. Nie bez znaczenia jest zgodność z warunkami, jakie ustalono w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Plan ten jest aktem prawny, uchwalanym przez radę gminy. Możemy się z nim zapoznać w siedzibie naszej gminy lub na stronie internetowej gminy. Istotne jest to, że w niektórych gminach nie ma MPZP. W tym wypadku przeznaczenie działki jest określone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To bardziej ogólne informacje, które powinniśmy mieć na uwadze. 

Rodzaje działek gruntowych

Jakie działki gruntowe są znane w naszym kraju? Wyróżnić można:

  • Działki rolne
  • Działki leśne
  • Działki budowlane
  • Działki inwestycyjne
  • Działki siedliskowe
  • Działki rekreacyjne

Dana grupa wskazuje na to, kto może zakupić grunt oraz co można na nim wybudować. Poza tym, znaczenie ma też cena działki. 

Na jakiej działce wybudujemy dom?

Okazuje się, że domu nie zbudujemy na działce rolnej. Istnieje jednak możliwość przekształcenia takiej działki na działkę budowlaną. Poza tym, warto bliżej przyjrzeć się działce leśnej. Taka opcja wydaje się być idealnym miejscem na budowę. Jednak w praktyce takie zadanie może być niewykonalne. Co do zasady, działka leśna nie może być zabudowana. O przeznaczeniu takiej działki decyduje wpis do ewidencji gruntów. Ponadto, nie zbudujemy domu na działce inwestycyjnej. Na niej stają biurowce, składy towarowe i bazy transportowe. Nie jest ona przeznaczona na taką zabudowę, której usługi mogłyby być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. 

Pozostałe działki pozwalają nam wybudować wymarzone cztery kąty. Uważajmy jednak na rekreacyjne działki, na których zazwyczaj wznosi się domki letniskowe. jak sama nazwa wskazuje, dom wybudujemy z pewnością na działce budowlanej. Poszukiwanie idealnego miejsca do życia nie jest łatwym zadaniem. Gdy znajdziemy już grunt pod zabudowę, sprawdźmy, czy na pewno można tutaj zbudować dom. 

 

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz