Jak wyciszyć pokój?


Hałas w niektórych mieszkaniach, czy to z zewnątrz, czy od sąsiadów, może być bardzo dokuczliwy. Choć dotyczy to głównie tych, którzy mieszkają w miastach lub w mieszkaniach o bardzo cienkich ścianach. Wielu przypadkach można jednak wygłosić pomieszczenie.

Użyj farby izolacyjnej do wyciszenia pokoju

Istnieje farba (oparta na technologii NASA), która pomaga złagodzić dźwięk. Wykonana z lateksu i wody i żywicy, farba ta tworzy dźwiękochłonną membranę, która może zredukować dźwięk nawet o 30%. Łatwym sposobem, bo już samym pomalowaniem ścian możesz zredukować dużą część hałasu, który się dostaje do pokoju. Jeśli jednak chcesz być bardziej skuteczny, zalecamy korzystanie z pozostałych wskazówek.

Wygłuszanie pokoju regałami pełnymi książek

Innym prostym i ekonomicznym sposobem na uniknięcie odgłosów sąsiadów jest wypełnienie ściany półkami. Dodatkowo należy uwzględnić książki, które pomogą zaizolować ścianę od hałasu i wytłumić dźwięk. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek, które będą pełniły rolę bariery dźwiękowej.

Wyciszanie  za pomocą dywanów, zasłon i tapicerki

Jest to najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób na wyciszanie pomieszczenia. To nic innego jak zastosowanie wykładzin, dywanów, zasłon czy tapet, możliwie jak najgrubszych. Oprócz tego, że udekorujesz swój dom, unikniesz irytujących dźwięków odbijających się w pomieszczeniu.

Podwójne szyby chronią przed hałasem z zewnątrz

Nieszczelne okna często przepuszczają dużo hałasu z zewnątrz, dlatego zalecamy podwójne szyby o minimalnej grubości sześciu milimetrów, które zatrzymują fale dźwiękowe.

 

Kontrola hałasu w drzwiach

Jeśli chodzi o izolację akustyczną, drzwi są bardzo podobne do okien. Jedyną istotną różnicą jest to, że hałas wewnętrzny jest przenoszony w większym stopniu niż hałas zewnętrzny. Są one najcieńszą częścią litej ściany, która umożliwia przedostawanie się hałasu. Ponieważ muszą być otwierane, wokół drzwi znajdują się otwory, które pozwalają na filtrowanie hałasu. Ale wiele elementów, które są stosowane do wygłuszania okien, można również wykorzystać do wygłuszania drzwi.

Ogólnie rzecz biorąc, skupisz się na wykonaniu szczelnego uszczelnienia wokół drzwi, tak aby było mniej otwartych obszarów, przez które może przechodzić hałas. Skup się również na zagęszczeniu obszaru, dzięki czemu hałas pokonuje więcej materiału, zanim dotrze do Twoich uszu.

Ocieplenie ściany wełną, korkiem lub włóknem drzewnym

Jest to najtrudniejsza opcja i wymaga wiedzy. W takim przypadku rozwiązaniem jest pokrycie ściany jakimś materiałem izolacyjnym, np. korkiem, pianką dźwiękochłonną, włóknem wełnianym, a następnie ukrycie tego materiału za pomocą tynku lub płyt gipsowo-kartonowych.

Główną wadą tej opcji jest utrata niewielkiej ilości miejsca w pokoju, około 10 lub 20 centymetrów, ale jest to bardzo kompletna izolacja i najbardziej skuteczna.

 

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz