Montowanie rusztowań – zasady bezpieczeństwa


Montowanie rusztowań - zasady bezpieczeństwa

Praca z rusztowaniami nie jest łatwa, lekka ani przyjemna. Należy zawsze brać pod uwagę fakt, że od prawidłowego rozstawienia i użytkowania rusztowania zależy bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają. Nawet najmniejsza pomyłka w najgorszym przypadku może skończyć się tragicznie, dlatego też nie warto ryzykować. Jeśli chodzi o montowanie rusztowań znajomość odpowiednich zasad bezpieczeństwa jest podstawą działania i powinno stanowić priorytet. Wobec tego jak bezpiecznie montować rusztowania? Kto powinien się tego podejmować?

Kto może montować rusztowania

Zarówno sam proces montażu, jak i późniejsze użytkowanie rusztowania może być bardzo niebezpieczne, jeśli robi to niewykwalifikowana osoba. Za oszczędność czasu lub pieniędzy można uznać samodzielny montaż, powinien to jednak robić ktoś z odpowiednimi uprawnieniami. Podstawą jest ukończenie kursu na montera rusztowań. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy i nie jesteśmy tego skłonni zrobić, powinniśmy zlecić pracę komuś innemu, a nie ryzykować.

Zasady bezpieczeństwa podczas montażu

Montowanie rusztowań to zajęcie potencjalnie niebezpieczne, a do tego wymagające fizycznie. Jeśli nie czujemy się dobrze lub jesteśmy w stanie upojenia alkoholowego, absolutnie nie powinniśmy tego robić. Dodatkowo warto przestudiować uważnie wszelkie instrukcje i upewnić się, że posiadane materiały są w dobrym stanie. Kusić może jak najszybsze wykonanie pracy, ale nie powinno się tego robić po łebkach. Do tego powinno się zadbać o odpowiednie wyposażenie podczas montażu, czyli kask, buty i okulary ochronne. Kiedy już prace zostaną zakończone, nie można pominąć kontroli bezpieczeństwa. Kluczowe jest sprawdzenie dokładnie, czy nie wykonało się jakiegokolwiek błędu. W końcu ryzykujemy nie tylko zdrowiem i życiem swoim, ale także innych ludzi, którzy będą korzystać z danego rusztowania.

Środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej

Podczas pracy na rusztowaniach kluczem jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony. Wobec tego nie powinno się obejść bez zainstalowania odpowiednich balustrad chroniących przed nieszczęśliwym wypadkiem. Szelki i linka to środek ochrony indywidualnej, który zastosowany samodzielnie powinien być jedynie w ostateczności. Największą pewność dają właśnie balustrady, więc jeśli istnieje taka możliwość, montowanie rusztowań nie powinno się obejść bez jej założenia.

Montowanie rusztowań to bardzo odpowiedzialne zajęcie, którego nie można wykonywać na pół gwizdka. Tylko zachowanie odpowiednich środków ostrożności zapewni, że nikomu nie stanie się krzywda. Bywa, że dla oszczędności czasu lub pieniędzy nie przykłada się należytej uwagi do bezpieczeństwa całej instalacji, a następnie żałuje po fakcie. Lepiej wcześniej trochę się poświęcić, aby później nie mieć problemów.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz