Modele rusztowań oraz ich zastosowanie


rusztowanie

 

Trudno jest sobie wyobrazić jakąkolwiek budowę budynku lub jego remont bez wykorzystanie odpowiednich rusztowań. Jest to konstrukcja, która umożliwia pracownikom pracę na wysokościach. Trzeba jednak wiedzieć, że rusztowania różnią się od siebie pod kątem konstrukcji. Oto te, które wykorzystywane są najczęściej.

Rusztowania Modułowe

Pierwszy rodzaj rusztowania to rusztowanie modułowe. Najczęściej wykorzystywane jest przy remontach i konserwacjach budynków. Wykorzystywane są także na budowach. Konstrukcja ta składa się z elementów połączonych w stałych punktach w równych odległościach.

Rusztowania Stojakowe

Często wykorzystywane są także rusztowania stojakowe. Tego typu konstrukcja najczęściej podparta jest za pomocą różnego typu stojaków lub słupków. Co ważne, rusztowanie stojakowe stosuje się nie tylko na zewnątrz budynku, ale także wewnątrz. Najczęściej konstrukcja stojakowa wykorzystywana jest przy pracach elewacyjnych, ponieważ jest w stanie utrzymać duże ciężary.

Rusztowania Specjalne

Przy pracach remontowych stosowane są także rusztowania specjalne. W pewnym stopniu jest to konstrukcja, która stanowi połączenie kilku innych rusztowań. Rusztowanie specjalne wykorzystuje się w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest ustawienie standardowego rusztowania. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie różnego typu prac w miejscach, które zwykle są dość trudno dostępne.

Rusztowanie Kolumnowe

Na budowach wykorzystywane są także rusztowania kolumnowe. Konstrukcja ta składa się z pionowych rur, do których następnie podłączane są pozostałe elementy. Konstrukcja kolumnowa stosowana jest przy pracach na niewielkich wysokościach. Najczęściej są to pracy przy domkach jednorodzinnych. Zaletą tej konstrukcji jest to, iż można ją łatwo przemieszczać. Dlatego często wykorzystywana jest przy pracach ociepleniowych.

Rusztowanie Kozłowe

Kolejna często wykorzystywana konstrukcja to rusztowanie kozłowe. Składają się na nią podpory przestrzenne oraz pomost. Rusztowanie to wykorzystywane jest najczęściej przy pracach remontowanych.

Rusztowanie Ramowe

Konstrukcja ta składa się z pomostów oraz stężeń. Rusztowanie to zbudowane jest w takich sposób, aby możny było się na nim bardzo łatwo poruszać. Poza tym konstrukcję ramową można bardzo łatwo i szybko zamontować oraz zdemontować.

Rusztowanie Wspornikowe

Na koniec wspomnieć należy jeszcze o konstrukcji wspornikowej. Rusztowanie to cechuje się bardzo dużą stabilnością. Dlatego najczęściej stosowane jest przy pracach na różnego rodzaju nadbudowach budynków, czyli wszędzie tam gdzie wysokość jest dość duża i zastosowanie innej konstrukcji nie jest możliwe.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz