Komu mogą przydać się systemy fotowoltaiczne?


systemy fotowoltaiczne

Czy tego chcemy czy nie, odnawialne źródła energii powoli wychodzą z mody. Wysoki koszt ich eksploatowania, w połączeniu ze złym efektem, jaki mają na środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej się z nich rezygnuje. Alternatywą są odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna czy wiatrowa. Systemy fotowoltaiczne w ostatnich latach właśnie z tych powodów znacznie zyskały na popularności. Tylko czym one właściwie są? Czy mogą z nich korzystać jedynie firmy, czy także zwykłe gospodarstwa domowe?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika działa za pomocą specjalnych paneli. Umieszcza je się w miejscach, na które najczęściej padają promienie słoneczne – w większości przypadków są to więc lokacje położone jak najwyżej, na przykład dachy domów. Dzięki tym panelom możliwe jest wytworzenie z energii słonecznej energii elektrycznej. Za jej pomocą możemy chociażby oświetlić dom czy zasilić wszelkie urządzenia elektroniczne, dokładnie tak samo, jak gdybyśmy korzystali z prądu dostarczonego nam przez firmę energetyczną. Jest to więc bardziej użyteczne i uniwersalne rozwiązanie niż niegdyś stosunkowo popularne panele solarne. One jednak nie wytwarzają prądu, a jedynie są w stanie podgrzać wodę.

Fotowoltaika dla domu

Nie ma wątpliwości, że systemy fotowoltaiczne są świetnym rozwiązaniem dla większości polskich rodzin. Oczywiście jednak tylko takich, które mają do dyspozycji przestrzeń, na której można by umieścić panele fotowoltaiczne. Nie dość, że inwestycja nie jest bardzo kosztowna (przynajmniej w porównaniu do kosztów na przykład przydomowej elektrowni wiatrowej), to można na nią otrzymać dofinansowanie od państwa. Ceny prądu w firmach energetycznych stale rosną, zdecydowanie warto więc pomyśleć o alternatywach.

Co ważne, dzięki fotowoltaice oszczędzimy nie tylko w lato, ale też w mniej słoneczne miesiące. Podczas miesięcy letnich możemy bowiem spodziewać się nie tylko, że wyprodukujemy wystarczająco prądu na własne potrzeby, ale także że pojawi się nadwyżka. Jej większą część będziemy mogli potem wykorzystać w mniej słoneczne miesiące, a przechowają ją dla nas firmy energetyczne.


Fotowoltaika dla biznesu

Nie jest tajemnicą, że firmy wydają bardzo dużo na energię elektryczną. Włączone całymi dniami światła, komputery, maszyny i inne sprzęty po prostu zużywają prądu bardzo dużo. W związku z tym dla większości biznesów oszczędność na prądzie, jaką można uzyskać dzięki fotowoltaice będzie bardzo opłacalna. Warto także wziąć pod uwagę, jak dobra dla wizerunku firmy jest łatka bycia przyjaznym środowisku naturalnemu.

Jak się okazuje, fotowoltaika jest rozwiązaniem nie tylko dla wielkich korporacji, ale także małych firm czy gospodarstw domowych. Wobec tego zdecydowanie warto się nią zainteresować.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz