Czy grzejniki elektryczne się opłacają?


grzejniki elektryczne

Chociaż ceny energii elektrycznej już są wysokie, a w przyszłości mają tylko jeszcze bardziej urosnąć, to coraz częściej spotkać można się z grzejnikami elektrycznymi. Są one bez wątpienia bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale czy opłacalnym finansowo? Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i które z nich najbardziej opłaca się wykorzystywać?

Rodzaje grzejników elektrycznych

Wyróżnić można trzy najczęściej stosowane rodzaje grzejników elektrycznych. Są to grzejniki:

  • konwektorowe
  • olejowe
  • ceramiczne.

Każde z nich mają inne cechy charakterystyczne, które sprawiają, że przydać się one mogą w różnych sytuacjach. Wobec tego sam fakt, że są to grzejniki elektryczne, nie oznacza od razu, że wszystkie będą tak samo opłacalne finansowo przy danym sposobie użytkowania.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe działają na zasadzie konwekcji. Wciągają zimne powietrza do środka, ogrzewają je, a następnie wypuszczają z powrotem. Ma to jedną główną zaletę: ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu wraz z cyrkulacją powietrza. Nie trzeba się w związku z tym borykać z występowaniem w pomieszczeniu stref zimnych i gorących.

Ten sposób dystrybuowania ciepła jest jednak złą wiadomością dla alergików. Ruch roztoczy spowodowany działaniem grzejnika konwektorowego może doprowadzić do ataku alergicznego, wobec tego alergikom zakup takiego grzejnika się odradza. Będzie on jednak z kolei dobrym rozwiązaniem dla tych, którym przeszkadza duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach, ponieważ grzejniki konwektorowe ją zmniejszają.

Takie grzejniki bardzo szybko się nagrzewają i powodują odczuwalną zmianę temperatury w pomieszczeniu. Ich minusem jest jednak to, że równie szybko stygną – już w chwilę po odłączeniu takiego grzejnika od prądu przestanie on wydzielać ciepło.

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe ogrzewają pomieszczenie dzięki podgrzewaniu zawartego w nich, jak wskazuje sama nazwa, oleju. Olej ten wolno się nagrzewa, ale z kolei również bardzo wolno wytraca ciepło.

Grzejniki olejowe są cięższe i mniej mobilne niż bardzo łatwe w transporcie grzejniki konwektorowe.

Grzejniki ceramiczne

Grzejniki ceramiczne łączą najlepsze cechy dwóch poprzednich rodzajów grzejników – zarówno szybko się nagrzewają, jak i wolno wytracają ciepło.

Jaki jest wobec tego haczyk? Są przy tym mało energooszczędne.

Opłacalność grzejników elektrycznych

To, czy grzejniki elektryczne będą dla nas opłacalne, zależy od tego, który model wybierzemy i w jaki sposób będziemy go wykorzystywać.

Grzejniki konwektorowe będą stosunkowo tanie w użyciu, o ile będziemy nimi jedynie dogrzewać pomieszczenia, a więc grzać sporadycznie i przez krótki okres.

Grzejniki olejowe z kolei najwięcej energii zużywają przy nagrzewaniu, tak więc najbardziej opłaca się je włączać jedynie wtedy, kiedy chcemy, aby grzały przez co najmniej kilka godzin. Włączanie ich na krótki okres będzie bardzo nieopłacalne.

Z kolei jakkolwiek nie używalibyśmy grzejników ceramicznych, zawsze będą one energochłonne. Te grzejniki elektryczne rekompensują to jednak tym, że zarówno szybko się nagrzewają, jak i wolno stygną.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz