Dom to miejsce, które należy tylko do nas. To nasz azyl, do którego kochamy wracać po długiej podróży. Znasz to uczucie, kiedy wracasz z najlepszych wakacji czy weekendu, ale wsiadając w samochód na drogę powrotną, nie możesz doczekać się położenia we własnym łóżku? Lub wtedy, kiedy osiągniesz jakiś sukces, i myślisz tylko o tym, aby podzielić się swoim szczęściem z domownikami?
Rola domu w naszym życiu jest bardzo ważna. Nie ważne, czy dom jest duży i piękny, czy to tylko mieszkanie w bloku. Ważne jest to, jak się w nim czujemy. Swoboda we własnym domu i spokój, jaki w nim odczuwamy jest uczuciem, na które zasługuje dosłownie każdy. Jeśli w swoim domu nie zawsze czujesz się dobrze i masz wrażenie, że należy coś zmienić, przeczytaj ten poradnik, aby dowiedzieć się, jak podnieść poziom pozytywnych wibracji w Twoim mieszkaniu. Jak wpływa na to wystrój mieszkania oraz przede wszystkim sami domownicy. Zapraszamy do ciekawej lektury!
Rola wystroju domu, a nastrój domowników.
Czy wiesz, że to, jak wyglądają wnętrza, w których przebywasz, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie? Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale nawet ustawienie mebli czy kolory ścian i dodatków mogą skutecznie wpłynąć na Twój nastrój. Przedstawimy Ci teraz kilka punktów, na które powinnaś zwrócić uwagę, jeśli chcesz zadbać o nastrój domowników i swój oraz poprawić komfort przebywania w waszym domu.
Jak poprawić wygodę w mieszkaniu?
Z pewnością znasz taką sytuację, kiedy odwiedzasz znajomą i widzisz w jej domu ciekawe i wygodne rozwiązania. Myślisz sobie wtedy – “czemu ja na to nie wpadłam!” Wygoda to przede wszystkim funkcja ergonomiczności. Aby mieszkanie było urządzone w sposób jak najbardziej ergonomiczny, należy zadbać o ustawienie mebli, ich wielkość i zastosowanie. Przy urządzaniu mieszkania zwracaj uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale też na to, czy będzie się w nim mieszkało po prostu wygodnie. Niech wszystkie meble, które kupujesz do swojego domu czy mieszkania mają jakieś praktyczne zastosowanie, poza ładnym wyglądem – w ten sposób stworzysz wystrój nie tylko piękny, ale też ergonomiczny. Warto poczytać o tym, jaką wysokość powinno mieć na przykład biurko czy stój do jadalni. Jakie krzesła są najwygodniejsze, czy na jakiej wysokości najlepiej zawiesić szafki w kuchni. To wszystko wydaje się szczegółami, jednak ma faktyczny wpływ na komfort mieszkania.
Czy kolory wpływają na nasze samopoczucie w domu?
Oczywiście, że tak! Rola kolorów i ich symboliki oraz odczuć, jakie w nas wywołują, znana jest od wieków. Kolory ubrań, które zakładamy na szczególne uroczystości, kolory kwiatów, które dostają kobiety czy kolory ścian w szpitalnych oddziałach dla dzieci – one wszystkie nie wzięły się znikąd! To, jaki wpływ mają na nas kolory jest naprawdę niesamowite, dlatego należy szczególnie zwrócić uwagę na tę kwestię podczas planowania wystroju swojego domu czy mieszkania. Na jakie kolory zatem pomalować ściany w poszczególnych pomieszczeniach? Zapamiętaj kilka zasad i dobierz je według własnych upodobań, jednak już z przydatną wiedzą.
Żółty, pomarańczowy czy czerwony to barwy, które działają na nas jak kubek porannej kawy. Mają pobudzający wpływ na człowieka, są “żywe”. Jeśli nie wiesz, na jaki kolor pomalować ściany w biurze czy pokoju przeznaczonym do nauki, pomarańczowy będzie bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście, co za dużo to niezdrowo – połącz pomarańcz czy czerwień z bardziej stonowanymi kolorami, lub zastosuj jedynie dodatki w pobudzających kolorach – na przykład obrazy, zasłony, pościel i dywan. Niech Twoja kreatywność również gra tutaj swoją rolę!
Kolory idealne do sypialni to butelkowa zieleń czy baby blue. Zielony i niebieski to kolory kojarzące się nam z naturą – działają uspokajająco, kojąco na nasze nerwy. Jeśli te dwa kolory wydają Ci się zbyt “zwyczajne” to podobny wpływ na Twoje samopoczucie jak niebieski i zielony może mieć na przykład jasny fiolet.
Pamiętaj, że te propozycje to jedynie sugestie. Jeśli nie lubisz na przykład zielonego koloru, to pomalowanie nim ścian w sypialni przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. W urządzaniu swojego azylu kieruj się przede wszystkim swoimi własnymi upodobaniami. Niech wszelkie złote rady pozostaną tylko radami, a nie wyznacznikiem tego, jak ma wyglądać Twoje miejsce. Dom to jedyne miejsce, w którym to Ty ustalasz zasady. Zadbaj o to, aby było przede wszystkim po Twojemu, a niech rady dotyczące ergonomii czy oddziaływania kolorów na Twoje samopoczucie będą tylko pewnego rodzaju drogowskazami, które pomogą Ci zrobić odpowiednie zakupy w sklepie meblowym czy z artykułami do wykańczania wnętrz.
Podstawowa zasada co do wyboru barw w Twoim domu jest taka, że kolory jaskrawe, żywe mają na nas wpływ pobudzający, skłaniający do działania, motywujący czy inspirujący. Natomiast barwy zimne, takie jak właśnie błękit, fiolet czy szarość działają wyciszająco. Warto wspomnieć również o kolorze białym, który ma bardzo ciekawe zastosowanie w aranżacji wnętrz. Biel nada pomieszczeniu wrażenia czystości, nowoczesności i optycznie je powiększy. Jeśli pokój, który chcesz w jakiś sposób zmienić jest szczególnie mały – możesz pomalować go na biało. Jednak po takim zabiegu pomieszczenie może wyglądać trochę za bardzo jak sala chirurgiczna – dodaj dodatki w mocniejszych kolorach, na przykład w czerwieni lub czerni. To nada pomieszczeniu życia i nowoczesnego wyglądu.
Co wpływa na nasze samopoczucie w domu?
Poza kolorami, jakimi pokryte są ściany oraz dodatkami, które pięknie do nich pasują, meblami, które są wygodne, piękne i użyteczne czy ciągłym nieskazitelnym porządkiem, na nasze samopoczucie podczas przebywania w domu ma wpływ jeszcze jedna kwestia. Prawdopodobnie jest ona o wiele ważniejsza od wszystkich wymienionych we wcześniejszym akapicie kwestii. To, czy dom naprawdę będzie dawał nam poczucie spokoju i bezpieczeństwa jest oczywiście to, jak przytulnie w nim jest. Tak, to zdecydowanie najważniejszy punkt. Co z tego, że każdy element dopracowany jest idealnie, jeśli nie wchodzimy do domu i nie mamy poczucia, że jest w nim po prostu przyjemnie? Aby w naszym domu było po prostu przytulnie, warto zadbać o to, aby było wiadomo, że należy do nas. To nie pokój hotelowy, w którym za chwilę pojawią się inni goście, a potem następni i kolejni… To nasze miejsce, więc niech tak wygląda! Postaraj się więc o zdjęcia rodzinne na ścianie, nie bój się postawić na półce w sypialni kilku pluszaków czy pić herbatę z kubka z napisem “super mama” Takie małe szczegóły naprawdę potrafią sprawić, że w domu będziemy czuć się nie tylko jak osoby, które w nim mieszkają, ale jak ludzie, którzy go tworzą. Drobne dodatki w postaci nie do końca pasujących do kolorystyki kuchni magnesów z wakacji także dodadzą Twojemu domowi “przytulności” – co z tego, że wyglądają kiczowato?
Należy także wspomnieć o dobrym oświetleniu. Kiedy czujesz się lepiej – latem, kiedy dni są długie, a domu wpada dużo światła słonecznego, czy zimą, kiedy wstajesz po ciemku, z pracy do domu wracasz, kiedy już dawno na dworze zrobiło się szaro i ponuro? Oczywiście, że latem! Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak zdecydowanie warto mieć świadomość ogromnego wpływu tego czynnika na nasze życie. Nie bez powodu wynalezione zostały nawet specjalne terapie świetlne, które mają pomagać w walce z na przykład chorobami psychicznymi. Tak więc chcąc stworzyć wnętrze, w którym będzie panowała zawsze świetna atmosfera, postaraj się, aby było jak najlepiej oświetlone. I nie chodzi tutaj o natężenie światła – nie musi być cały czas jasno oświetlone najjaśniejszymi żarówkami, jakie dało się znaleźć w sklepie. Często jest wręcz przeciwnie – niech światło będzie lekko przytłumione, aby w pomieszczeniu zapanowała atmosfera relaksu. Ważną zasadą dotyczącą oświetlenia jest to, że światło ciepłe, lekko przytłumione = przytulna atmosfera, pomagająca w odpoczynku. Natomiast światło chłodne, bardzo jasne = warunki świetne do pracy czy nauki. Możesz wyposażyć swój pokój także w kolorowe ledy, aby zależnie od swojego nastroju zmieniać oświetlenie na niebieskie, różowe, czerwone czy zielone… To rozwiązanie pozwoli Ci na dostosowanie pokoju do odpowiedniej okazji czy do czynności, którą akurat wykonujesz. Warto znać wpływ światła na nasze samopoczucie, aby stwarzać sobie takie warunki, jakich w danym momencie potrzebujemy.
Jak stworzyć dom, w którym każdy będzie szczęśliwy?
Poza kwestiami poruszanymi w tym artykule, które dotyczą stricte wystroju wnętrz, na nasze samopoczucie chyba najbardziej wpływa to, jakie relacje między sobą mają domownicy. Z pewnością znana jest Ci sytuacja, kiedy dwoje z domowników pokłóci się ze sobą, a wtedy cały dom odczuwa napiętą atmosferę. Kłótnie są oczywiście nieuniknionym elementem życia każdego człowieka, Aby jednak w domu każdy czuł się dobrze, domownicy powinni przede wszystkim umieć się komunikować, rozmawiać o swoich uczuciach i rozwiązywać konflikty. Akceptacja jest tutaj niemniej ważna, aby odczuwać pełną swobodę, żyjąc pod jednym dachem z innymi ludźmi. Tyczy się to zarówno współlokatorów, których dopiero poznajemy, pary, która właśnie zamieszkała razem jak i rodziny, która zna się od zawsze. W każdym przypadku tak samo ważna jest akceptacja wyborów drugiego człowieka. Dajmy domownikom zrozumienie i empatię. Pozwólmy im podejmować decyzje, na któe my nie mamy wpływu. Nauczmy się rozwiązywać konflikty w sposób spokojny – rozmową, nie kłótnią. To właśnie przepis na stworzenie szczęśliwego domu. Bez tych składników, nawet najpiękniejsze pomieszczenia nie będą wypełnione szczęściem.