Trendy kolorystyczne w wystroju mieszkania


trendy w wystroju mieszkań

Trendy w wystroju mieszkań i domów zmieniają się z sezonu na sezon. Świadczą o tym przede wszystkim zmieniające się oferty sklepów budowlanych oraz sprzedających wyposażenie wnętrz, które są odpowiedzią na potrzeby klientów. To, co było popularne dziesięć lat temu nie jest tym samym stylem, który króluje w domach obecnie, zaś aktualne trendy niedługo również przeminą. Natomiast ich efekty utrzymają się na lata w domach, które są wyposażane i dekorowane w tym momencie.

Kuchnia

Szmaragdowozielone wnętrze

Ciemnozielone fronty kuchenne to tegoroczny hit sezonu. Do tego wniosku można dojść chociażby z powodu długiego okresu oczekiwania na zamówione meble kuchenne, jeżeli wybranym kolorem frontów był właśnie głęboki odcień zieleni. To połączenie wyrafinowanej elegancji z nowoczesnym nasyceniem kolorem. Fronty dostępne są, w zależności od potrzeb klientów, w wykończeniu matowym lub błyszczącym. Oba warianty doskonale komponują się ze złotymi i srebrnymi dodatkami – uchwytami, baterią kuchenną czy sprzętem AGD.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że ciemne fronty kuchenne i ciemne sprzęty AGD optycznie mogą pomniejszać kuchnię i przytłaczać. Dlatego polecane są przede wszystkim do kuchni dużych, z otwartą przestrzenią i oknami wpuszczającymi dużo światła słonecznego. Decydując się na ciemnozieloną kuchnię, trzeba zaakcentować jasnym kolorem ściany pomieszczenia. Doskonale sprawdza się w tym przypadku klasyczny biały odcień, który zrównoważy zaciemniający efekt mebli kuchennych. Innym sposobem na rozjaśnienie ciemnej kuchni jest wybór jaśniejszego blatu kuchennego, który w sposób naturalny odetnie warstwę ciemną, czyli fronty, od warstwy jasnej, czyli ścian i okien.

Stonowane szarości zawsze w modzie

Małe, ciemne kuchnie, często nieposiadające okien, mogą zostać rozjaśnione i optycznie powiększone poprzez zastosowanie różnych odcieni szarości. Od szarości bladych, przez popielate, do srebrnych – szare fronty kuchenne mogą stworzyć klasyczny styl w kuchni, w której dodatki mają mieć inne kolory. Z szarością doskonale komponują się prawie wszystkie odcienie AGD czy blatów kuchennych dostępnych na rynku.

W aranżacji kolorystycznej większej, dobrze doświetlonej kuchni można pozwolić sobie na połączenie szarości z czernią. Na rynku dostępne są sprzęty AGD – lodówki, płyty indukcyjne, piekarniki czy okapy wykonane w błyszczącej czerni. Połączywszy szare fronty mebli kuchennych z czarnymi sprzętami AGD i blatem kuchennym w kolorze ciemnego, prawie czarnego granitu można otrzymać pełne smaku, eleganckie wnętrze. Do tego dodać można czarny lub szary zlew i baterię kuchenną w kolorze blatu, co stanowi idealne połączenie kolorów.

Klasyczna drewniana kuchnia

Podczas gdy drewno nie jest praktycznym materiałem do wykorzystania w kuchni, fronty kuchenne w kolorze imitującym drewno nadają pomieszczeniu ciepła i swojskiej atmosfery. Ponieważ niezbyt dobrze komponują się ze srebrnymi sprzętami AGD, warto zastanowić się nad kupnem lodówki i zmywarki pod zabudowę kuchenną – wtedy te sprzęty zostaną sprytnie ukryte pod identycznymi frontami jak te, które kryją szafki i szuflady. Z tego powodu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, producenci wiodących marek płyt kuchennych, piekarników i kuchenek wolnostojących rozszerzają gamę kolorystyczną tych produktów. Dostępne są sprzęty w stylu retro i vintage, w kolorach postarzonego złota, wypolerowanej miedzi czy błyszczącego beżu. Na rynku dostępne są również uchwyty kuchenne w tych samych kolorach, co pozwala utrzymać całą kuchnię w jednej stylistyce.

W przypadku zdecydowania się na kuchnię w kolorach imitacji drewna, trzeba poważnie zastanowić się nad źródłami światła. Fronty kuchenne imitujące drewno raczej występują w ciemnych odcieniach, dlatego kuchnię należy dobrze doświetlić. Jednakże w tym przypadku znaczenie ma barwa światła – we wcześniejszych przykładach można było z powodzeniem zastosować zarówno światło zimne, jak i ciepłe. W przypadku kuchni drewnianych, brązowych, doskonałym rozwiązaniem będzie zamontowanie ciepłych źródeł światła. Poza jedną centralną lampą sufitową, można zdecydować się na LED-owy kabel, pociągnięty pod szafkami wiszącymi, który dobrze doświetla powierzchnię roboczą blatu. Światło rzucane przez okap powinno być również barwy ciepłej.

Łazienka

Ciepło piaskowca

Łazienka jest zwykle pomieszczeniem dość małym w skali całego mieszkania, wobec czego wymaga odpowiedniego doboru płytek ściennych i podłogowych, aby sprawiała wrażenie przyjaznej, otwartej przestrzeni. Bardzo często jest to pomieszczenie bez okna, dlatego należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu – lub o dużym lustrze, które świetnie się sprawdzi, jako zamiennik okna. Decydując się na płytki w odcieniu trawertynu lub piaskowca, istnieje mnóstwo kombinacji, które pozwolą uzyskać przyjemne dla oka, atrakcyjne wnętrze. Do beżowo-pomarańczowych odcieni na ścianach i podłodze można dopasować dodatki białe, czarne lub w imitacji drewna – tutaj doskonale sprawdza się bambus.

Urządzając łazienkę, warto się zastanowić, czy będzie w niej miejsce na pralkę. Jeżeli tak – przy piaskowym wykończeniu dobrze będzie postawić na białą pralkę i białe dodatki, takie jak szafka pod umywalkę, wieszak na ręczniki, gniazdka elektryczne czy śmietniczek i szczotka do WC. Jeżeli jednak biała pralka nie będzie częścią wyposażenia łazienki, świetnym pomysłem będzie postawienie na akcesoria łazienkowe w kontrastujących barwach czerni i bambusa. Na rynku dostępne są już czarne kompakty WC – w przypadku większych łazienek można zwiększyć kontrastowość między ciepłymi ścianami i ciemnymi dodatkami, montując właśnie taką muszlę.

Klasyczne połączenie czerni i bieli

Czarno-biała łazienka prezentuje się wyjątkowo elegancko i stylowo, natomiast wymaga dodatkowego nakładu sił, aby utrzymać ją w czystości. Zarówno na jednolicie białych, jak i czarnych płytkach widoczne są wszystkie zacieki, jakie mogą powstać w łazience. Można tego uniknąć, wybierając płytki niejednolite, na przykład imitujące biały i czarny marmur – różnokolorowe żyłki przecinające kamień pozwalają uniknąć wrażenia, że płytka jest brudna.

Klasyczne połączenie czarnych i białych płytek należy przełamać innym kolorem, aby nie przytłoczyć użytkownika. Sprawdzą się doskonale dodatki w odcieniach soczystej zieleni, intensywnie żółtego złota czy błyszczącego srebra. W czarno-białych wnętrzach warto też odstąpić od klasycznego prysznica z brodzikiem, decydując się w zamian na kabinę prysznicową postawioną na płytkach i odpływ liniowy. Taka aranżacja łazienki optycznie ją powiększy i otworzy jej przestrzeń. Należy jednak unikać mrożonego szkła, wybierając raczej szkło gładkie, przezroczyste – utrzymanie go w czystości jest nieco trudniejsze, ale wrażenie przestrzennej łazienki jest bezcenne.

Salon

Królowa zieleń

Ciemnozielony odcień wdarł się niepostrzeżenie do najpopularniejszych kolorów w aranżacji nowoczesnych wnętrz i tam pozostał. W związku z tym, że jest to kolor bardzo nasycony i intensywny, nie należy go nadużywać w wystroju salonu. Świetnym punktem centralnym, utrzymanym w kolorze ciemnej zieleni są kanapy. To na nich toczy się życie codzienne domowników, to one jako pierwsze przykuwają wzrok gości. Soczyste, ciemnozielone kanapy w różnych modelach są niezaprzeczalnym hitem sezonu – uszaki, szezlongi, nierozkładane sofy czy wygodne narożniki dostępne są na rynku we wszystkich rozmiarach, co pozwala dopasować wielkość kanapy do pomieszczenia.

Decydując się na zielone akcenty w salonie, nie trzeba koncentrować się na meblach. Wyjątkowe wrażenie tworzy ciemnozielony kolor jednej ściany, najlepiej kontrastujący z pozostałymi, jasnymi barwami. Interesującym, przykuwającym wzrok dodatkiem są również abstrakcyjne obrazy w zielono-złote lub zielono-srebrne smugi, zestawione z szerokolistnymi roślinami doniczkowymi.

Klasyka – dywany, drewno, brązy i czerwienie

Kwintesencja stylu klasycznego nigdy nie wychodzi z mody, chociaż nie jest to styl podobający się miłośnikom nowoczesności. Chociaż na pierwszy rzut oka brzmi to tak, jakby w aranżacji takiego wnętrza chodziło o trzymanie się tych samych mebli i dodatków od lat, w rzeczywistości zakupić można wiele elementów wystroju salonu, które wpisują się w styl klasyczny. Są to choćby nowe, miękkie dywany utrzymane w odcieniach czerwieni, złota i czerni. Jego częścią są też wygodne poduchy i nowe obicia kanap, eleganckie wazony pełne świeżych, ciętych kwiatów i ciężkie lampki stołowe ze szklanymi kloszami zdobionymi greckim motywem.

Styl klasyczny nie pasuje do wszystkich wnętrz. Nadaje się jednak idealnie do salonów, w których zamontowany jest prawdziwy kominek – wyrafinowane brązy i czerwienie we wszystkich odcieniach wyglądają fantastycznie w blasku ognia. Dodanie do tego drewnianych lub imitujących drewno dodatków nadaje salonowi ciepłego, atrakcyjnego wyglądu. Do takich dodatków należą między innymi stoliki pod lampki, gazetowniki czy verticale w oknach salonu.

Podsumowanie

Aranżacja wnętrz ulega ciągłym zmianom. Chociaż styl klasyczny zawsze pozostaje w poważaniu dużej części społeczeństwa, nowoczesne rozwiązania zaczynają królować w domach i mieszkaniach. Nowoczesność jest również zauważalna w kolorystycznych trendach obowiązujących w kolejnych sezonach – z soczystych barw w pomieszczeniach króluje ciemna zieleń, a towarzyszą jej biel i czerń oraz odcienie szarości. Doskonale komponują się z nimi złote i srebrne akcesoria, ale zestawianie odważniejszych barw jest również w modzie. W tym wypadku ważne jest, aby znaleźć idealną proporcję między barwami nasyconymi i stonowanymi, aby wnętrze nie wyglądało na przytłaczające.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz