Rozbiórka budynku – kiedy nie trzeba mieć na nią pozwolenia i ile kosztuje?


rozbiórka budynku

Rozbiórka budynku to proces, na który składa się wiele etapów. Zanim jednak będzie można przystąpić do poszczególnych prac z tym związanych, należy dopełnić wszelkich formalności i procedur. Zobacz, kiedy można rozebrać budynek bez specjalnego pozwolenia i ile może to kosztować.

Kiedy można przystąpić do rozbiórki budynku bez pozwolenia?

Jak wiadomo budowa różnego rodzaju obiektów takich jak domy czy nawet garaże wiąże się z wieloma formalnościami. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na samowolę i budowanie tylko, i wyłącznie według swojego pomysłu. Podobna kwestia tyczy się rozbiórki. Podlega ona licznym obwarowaniom prawnym i aby mogło do niej dojść, należy przygotować kilka dokumentów. Na szczęście w przypadku niektórych konstrukcji nie jest to potrzebne, a rozbiórkę można dokonać bez uprzedniego ubiegania się o stosowne pozwolenie.

Aby móc rozebrać budynek bez pozwolenia, musi on spełniać następujące warunki: nie może on przekraczać 8 metrów wysokości, nie może podlegać ochronie konserwatorskiej i być wpisany do rejestru zabytków, a jego odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż połowa wysokości budynku. Bez pozwolenia mogą być także rozebrane budynki, na których budowę nie trzeba było uzyskać pozwolenia. Pozwolenia na rozbiórkę nie trzeba mieć zazwyczaj w przypadku altan, wiat czy oranżerii.

Przygotowanie do prac rozbiórkowych

Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych warto pamiętać o tym, że rozebranie nawet niewielkiego obiektu samodzielnie może być bardzo trudne. Jeśli do tego zajmie się tym osoba bez doświadczenia i wiedzy z zakresu rozbiórek, to może dojść do niebezpiecznych wypadków. Z tego względu warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę Szczucki – roboty ziemne. Wykwalifikowana ekipa zajmie się rozbiórką, co znacząco przyśpieszy i ułatwi prace z tym związane.

W czasie, gdy rozbiórką będą zajmować się specjaliści, Ty będziesz mógł zająć się innymi sprawami związanymi np. z budową. Jeśli chodzi o koszt rozbiórki, to wpływ na to ma kilka czynników. Ilość i stopień skomplikowania prac rozbiórkowych oraz koszty związane z załadowaniem i wywiezieniem pozostałego po rozbiórce gruzu mogą sprawić, że cena takiego przedsięwzięcia wyniesie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętaj przy tym, że ostateczny koszt zależy od przypadku, z jakim będzie miała do czynienia firma zajmująca się rozbiórką. Szacowany koszt poznasz jeszcze przed rozpoczęciem prac i będziesz mógł się na niego przygotować.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz