Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać o kilku kluczowych aspektach, aby mieć pewność, że instalacja będzie działała prawidłowo i wydajnie. W takim razie, o czym nie można zapomnieć?
Nie przesadzaj z temperaturą
Jednym z najczęściej spotykanych zarzutów względem ogrzewania podłogowego jest to, że rzekomo nie jest ono dobre dla zdrowia. Jako dowód wskazuje się fakt, że niektórym osobom podczas korzystania z ogrzewania podłogowego puchną nogi.
W rzeczywistości jednak spowodowane jest to nie ogrzewaniem podłogowym samym w sobie, a faktem, że niektóre osoby ustawiają zbyt wysoką temperaturę ogrzewania. Jej redukcja powinna rozwiązać problem. Jednak bez obaw – nawet przy niższej, zdrowszej temperaturze wciąż powinien być odczuwalny tak zwany efekt ciepłej podłogi.
Dobrze zaplanuj rozmieszczenie przewodów
Planując instalację ogrzewania podłogowego, powinniśmy mieć już także w głowie obraz tego, jak umeblujemy dane pomieszczenie. Unikniemy wtedy przykładowo sytuacji, w której przewód ogrzewania podłogowego znajdzie się pod dużym kredensem czy jakimiś szafkami. Ogółem mówiąc, ten tym ogrzewania charakteryzuje się bardzo równomiernym rozłożeniem ciepła po całym pomieszczeniu.
Oznacza to, że nie ma części zimnych i ciepłych, a temperatura powinna być wszędzie taka sama. Umieszczanie przewodów po tego typu meblami może jednak okazać się problemem w rozprowadzaniu ciepła, warto więc mieć to na uwadze projektując instalację.
Nie oszczędzaj na materiałach
Nie da się ukryć, że ogrzewanie podłogowe ogranicza w dużej mierze to, jakich materiałów wykończeniowych możemy użyć. Muszą one dobrze przewodzić ciepło, w przeciwnym wypadku ogrzewanie będzie po prostu nieefektywne.
Dlatego też przed dokonaniem zakupu musimy koniecznie sprawdzić, czy dany materiał jest w ogóle odpowiedni do wybranego rodzaju ogrzewania. Ponadto nie powinniśmy ani na materiałach wykończeniowych do podłogi, ani na przykład na rurach do instalacji wewnętrznych, oszczędzać.
Możemy poczuć taką chęć, z uwagi na fakt, że ogrzewanie podłogowe nie należy do najtańszych rozwiązań, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że takie oszczędności w przyszłości mają potencjał stać się bardzo kosztowne. Słabej jakości materiały mogą bardzo szybko zepsuć się, uszkodzić czy skutkować po prostu małą wydajnością całej instalacji.
Dobra rura pex jest nie tylko wytrzymała i żywotna, ale też, z uwagi na zastosowanie innowacyjnej technologii, oznacza znacznie mniejsze straty ciepła. Jest ona więc bardzo ekonomiczna i trwała – nie musimy się obawiać, że będą z nią jakieś problemy (co jest istotne, biorąc pod uwagę, że po położeniu posadzki nie da się już zmodyfikować instalacji).
Dodatkowo wyposażono ją w powłokę antydyfuzyjną, w związku z czym tlen nie będzie przenikał do środka rury, a metalowe elementy instalacji będą bezpieczne od korozji. Również bardzo istotnym aspektem jest łatwość i szybkość instalacji.
O czym należy pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe – podsumowanie
Ogrzewanie podłogowe nie jest najlepszym wyborem w absolutnie każdym przypadku, ale nie da się ukryć, że w bardzo wielu sytuacjach świetnie się sprawdzi. Szczególnie, jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią i nie chcielibyśmy zajmować miejsca zwykłymi grzejnikami.
Żeby jednak cała instalacja sprawnie działała i nie było z nią żadnych kłopotów, musimy pamiętać o zawartych powyżej wskazówkach. Dobrze dopasowana temperatura i wysokiej jakości materiały (rury, posadzka) sprawią, że przed długie lata ogrzewanie powinno służyć nam bez żadnych problemów.