Czy potrzebujesz zgłoszenia na ogrodzenie kute?


bramy kute

Wiele osób zaczyna zagospodarowanie działki budowlanej od odgrodzenia gruntu. Niektórzy zastanawiają się, czy zgłoszenie budowy ogrodzenia kutego jest konieczne i jakie jeszcze formalności są wymagane. Prawo budowlane rzeczywiście może wydawać się skomplikowane tym, którzy nie mają z nim na co dzień do czynienia. Na szczęście nie musisz się zastanawiać, czy Twoje ogrodzenie jest budowlą czy urządzeniem technicznym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia lub zgłoszenia.

Kiedy należy zgłosić budowę ogrodzenia?

Kwestie budowy konstrukcji takich jak płoty kute, furtki czy bramy kute wjazdowe są regulowane przez prawo budowlane. Część z nich nie wymaga załatwiania żadnych formalności. Na jakie ogrodzenia nie potrzebujesz zgłoszenia? Nie zależy to od rodzaju czy materiału, z którego została wykonana konstrukcja, lecz od jej wysokości. Jest więc bez znaczenia, czy zdecydujesz się wybudować ogrodzenie kute proste czy ogrodzenie kute z drewnem. Zgłoszenia wymagają konstrukcje powyżej 2,2 m wysokości.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli chcesz postawić panele ogrodzeniowe kute przy budynku wpisanym do rejestru zabytków. Wówczas wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia konserwatorskiego.

Pozwolenie na budowę jest konieczne również w przypadku ogrodzeń przy drogach gminnych czy powiatowych, które mogą utrudniać widoczność lub sprawiać inne zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak zgłosić budowę ogrodzenia kutego

Jeśli Twoje kute ogrodzenie będzie przekraczać 2,2 m, musisz dokonać zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Masz obowiązek to zrobić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeśli w tym czasie zgłoszenie nie zostanie odrzucone, możesz śmiało stawiać swoje ogrodzenie kute.

Jeżeli zamontujesz ogrodzenie kute proste powyżej 2,2 m bez zgłoszenia, zostanie to potraktowane jako samowola budowlana. Kara może mieć postać nakazu rozbiórki, uiszczenia opłaty legalizacyjnej lub grzywny.

Podsumowanie

Ogrodzenia kute powyżej 2,2 m wysokości na ogół nie wymagają załatwiania żadnych formalności (wyjątkiem są ogrodzenia przy budynkach zabytkowych lub stwarzające potencjalne zagrożenie dla ruchu drogowego). Jeśli kute ogrodzenie jest wyższe, musisz zgłosić jego budowę na co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Stawianie płotów kutych powyżej 2,2 m wysokości bez zezwolenia jest traktowane jako samowolka budowlana.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz