Minimalizm w domu, to znaczy ład, spokój i szczęście


Minimalizm w domu, to znaczy ład, spokój i szczęście

Nie jedna osoba doszła już do wniosku, że im człowiek posiada mniej, tym jest bardziej szczęśliwy. Bo obrastanie w rzeczy utrudnia i komplikuje życie. Wiele osób w Polsce i na świecie zmienia swój styl życia na prosty i swój dom na minimalistyczny.
Minimalizm z wyboru nie jest starym prądem w aranżacji wnętrz. Jest stosunkowo nową filozofią życia ludzi, którzy pragną bardzie być i żyć szczęśliwie, niż mieć i żyć w wszechobecnym chaosie.

Zalety minimalizmu w domu

Jest wiele sposobów na urządzenie swojego domu i każdy może wybrać taki styl w aranżacji, który najbardziej mu odpowiada. Lecz wiele osób w naszym kraju, jak i wielu ludzi na świecie decyduje się na minimalistyczną aranżację swojego domu lub mieszkania.
Minimalizm jest filozofią życia polegającą na ograniczeniu do minimum potrzeb, wymagań i dążeń. Filozofia minimalistyczna zakłada pozbycie się wszelkiego nadmiaru i pozostawienie tylko tego, co jest absolutnie niezbędne, na przykład w domu. Pozbycie się nadmiaru dodaje naszemu życiu wartości i pozwala skupić się nad tym, co jest najważniejsze i najbardziej potrzebne.
Minimalistyczne urządzenie domu lub mieszkania pozwala na rozluźnienie, bo nic zbędnego człowieka nie ogranicza. Nie ma zbędnych mebli, zbędnych dodatków, zbędnych kabli plątających się pod nogami. Jest za to więcej przestrzeni, która pozwala oddychać ścianom i podłodze. Jest także więcej powierzchni, która ułatwia wewnętrzną komunikację, gdy w domu mieszka kilka osób. W to pływa na lepszą atmosferę w domu, na minimalizację stresu, na dostęp do świeżego powietrza, na poprawę zdrowia i samopoczucia. Polepsza jakość życia oraz zmniejsza nakład pracy podczas robienia porządków. Wszystko razem sprawia, że mieszkaniec domu urządzonego w minimalistycznym stylu jest szczęśliwszy, bo żyje się mu łatwiej i zdrowiej.

Prosty dom, to dom funkcjonalny i zdrowy

Minimalistyczne projekty domów cieszą się dziś wielkim zainteresowaniem wśród osób, które zamierzają budować dom. Taki dom budowany jest najczęściej na kształt prostokąta z dwuspadowym lub czterospadowym dachem. W domu minimalistycznym jest dużo przeszkleń zapewniających wnikanie do wnętrza domu naturalnego światła.
Minimalizm kojarzy się również z oszczędnością, z ekologią, z prostotą. I wszystko to jest prawdą, gdyż proste i minimalistycznie wyposażone wnętrze domu lub mieszkania pozwala na wiele oszczędności, jak również na zachowanie przynajmniej niektórych zasad ekologii. Mniej pieniędzy idzie na aranżację pomieszczeń, we wnętrzach domu jest mniej wykończeń, a nawet przedmiotów posiadających w swoim składzie niezdrowe dla człowieka substancje.

O co chodzi w minimalizmie?

W stylu minimalistycznym chodzi przede wszystkim o podniesienie jakości życia. A więc, o zachowanie harmonii, równowagi i spokoju. Bo te wartości są bardzo ważne dla człowieka, gdyż zapewniają zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne. Do czystego domu wolnego od niepotrzebnych mebli, sprzętów i dodatków chętne wracamy po dniu wypełnionym pracą zawodową. I nie straszy nas myśl, że czeka na nas bałagan w zagraconym domu, że jest w nim ciasno, że brak przestrzeni do swobodnego przemieszczania się. Jest wprost przeciwnie, bo cieszy nas powrót do schludnego i wolnego od niepotrzebnych rzeczy mieszkania. Gdzie wolni od natłoku mebli i sprzętów możemy odpocząć rozciągając się na kanapie lub w fotelu z filiżanką kawy lub herbaty.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz