Jak wykonać prawidłowo montaż taśmy ołowianej na kominie?


taśmy ołowianej

Taśma ołowiana to niezawodny element wyposażenia każdego dekarza. Ołowiana taśma kominowa to absolutna konieczność, ponieważ stanowi ona pewnego rodzaju zabezpieczenie styku dachu ze ścianą oraz styku dachu z kominem. Wysokiej jakości taśma ołowiana odznacza się bardzo dużą wytrzymałością. Na ogół pokryta jest solidną warstwą kleju butylowego. Jest uodporniona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. na promienie UV czy kiepskie warunki atmosferyczne. Obróbka komina z zastosowaniem taśmy ołowianej jest wobec tego koniecznością, do której należy jednak podejść z odpowiednią porcją niezbędnych informacji. To newralgiczne miejsce wymaga bardzo dużej precyzji oraz fachowego podejścia. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do pracy?

Odpowiednie przygotowanie

Warto pamiętać o tym, że prawidłowy montaż taśmy ołowianej to zaledwie połowa sukcesu, która powinna być poprzedzona profesjonalnym przygotowaniem zarówno dachu, jak i komina. Sama obróbka komina jest konieczna ze względu na zapewnienie szczelności, ale nie uda nam się zrealizować tego zadania, jeżeli wcześniej nie przyłożymy się do montażu membrany dachowej. Membrana dachowa znajdująca się wokół komina musi być prawidłowo ułożona i odpowiednio wywinięta na kominie. Musi przylegać i dlatego trzeba będzie skorzystać z mocnej taśmy. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że obróbka komina musi przebiegać zgodnie z kierunkiem spływania opadowej wody. Właśnie dlatego należy zacząć wywijanie membrany przed kominem, potem skupić się na jego bokach, a następnie za kominem. Uszczelnienie powierzchni znajdującej się tuż przy kominie jest kluczowe. Gdy już umieścimy kontrłaty, łaty oraz dachówki, wówczas przystępujemy do właściwej obróbki kominowej.

Montaż taśmy ołowianej na kominie

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na obróbkę komina. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach każdy z nich posiada swoje grono zwolenników oraz przeciwników. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że taśma ołowiana to sposób, który znacząco skraca pracę, choć jednocześnie zapewnia najwyższy poziom wykonania oraz gwarancję solidnego i trwałego zabezpieczenia komina. Decydując się na taśmę ołowianą warto pamiętać o tym, by zachować odpowiedni kierunek pracy, zaczynając od przodu komina i kończąc na części tylnej.

W niektórych miejscach, np. tuż za kominem, za którym powinna znaleźć się płyta podpierająca, należy przykleić sklejone ze sobą pasy taśmy ołowianej. Taśma znajdująca się na stykach komina i dachu powinna tworzyć niewielki łuk. Pozostawienie pewnego rodzaju przestrzeni jest niezbędne ze względu na kompensację ruchów. Warto dodać, że dachy cały czas “pracują”, dlatego zastosowanie jakościowo dobrej taśmy ołowianej to doskonały sposób, bo niewidoczny gołym okiem ruch nie zaszkodzi elastycznemu uszczelnieniu. Niewątpliwą zaletą jest również zróżnicowana kolorystyka taśm ołowianych, która umożliwia dobranie odpowiedniego rodzaju bez najmniejszego problemu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz