Styl industrialny idealnie nadaje się do urządzania obszernych mieszkań, które w jednej przestrzeni łączą wiele funkcji. Wysokie sufity, rustykalne ściany, czarne metalowe stelaże i dekoracje z recyklingu tworzą nowoczesną przestrzeń opartą na stylizacji retro. Co jeszcze wyróżnia industrial i jak urządzić mieszkanie w tym stylu?
Wyznaczniki stylu industrialnego
Bazą dla tego typu aranżacji są duże, obszerne pomieszczenia o wysokich sufitach. Pofabryczne przestrzenie i stare budownictwo nadają się do tego idealnie. Zastane w nich ceglane ściany i stare przedmioty dostają tutaj drugie życie. Ściany ceglane mogą być zachowane w kolorze oryginalnym lub pomalowane na biało. Często w industrialu pojawiają się także ściany betonowe, z widocznymi nierównościami, o rustykalnym charakterze. Na tle tej surowości prezentują się meble drewniane osadzone na czarnych stelażach. Minimalizm wnętrza ogranicza ilość potrzebnych w danym pomieszczeniu przedmiotów – lampy stojące, komplet wypoczynkowy, nieliczne dekoracje z metaloplastyki. Przestrzenie industrialne wyróżniają się także wysokimi oknami bez zasłon i firanek, które mogłyby ograniczać przepływ światła słonecznego.
Meble industrialne
Salon to miejsce na tapicerowaną sofę oraz dwa fotele. W przestrzeni, która łączy kuchnię, salon i sypialnie, pojawi się zarówno łóżko, jak i wyspa kuchenna. Kluczem do właściwego rozłożenia mebli jest ergonomia. Nieliczne regały metalowo drewniane oraz szafki drewniane, mają pomieścić nieliczne dekoracje, pamiątki i książki. W kuchni powinna pojawić się wyspa do gotowania posiłków wyposażona w wysokie taborety zwane hokerami. Stoły w stylu industrialnym posiadają masywne, prostokątne lub kwadratowe blaty drewniane, ustawianie na czarnych, prostych konstrukcjach stelaży. Obok drewnianych mebli, które zachowują naturalny koloryt drewna, pojawiają się takie pochodzące z recyklingu, pomalowane farbą a następnie estetycznie przetarte papierem ściernym.
Dekoracje industrialne
Na ścianach mogą pojawić się czarno-białe fotografie o tematyce industrialnej – kadry miast, zdjęcia metalowych narzędzi oraz śrubek. Często dekorację pełni także konstrukcja dekoracyjna, wykonana z metalowych przedmiotów pochodzących z recyklingu, np. z kół zębatych. W kuchni jest miejsce na duży, metalowy zegar, świecznik wykonany z miedzianych rurek lub stojak na kwiaty wykonany z metalowych prętów. Zwraca uwagę również rodzaj oświetlenia – lampy stojące na wysokich, stalowych stelażach oraz instalacje z kabli i dużych, szklanych żarówek. Surową przestrzeń industrialu można ożywić akcentami zieleni – roślinami doniczkowymi.