Księgi wieczyste nieruchomości gromadzą wszelkie najważniejsze informacje na ich temat – przede wszystkim są to dane dotyczące ograniczonych praw rzeczowych do nieruchomości (hipotek, służebności). Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać przed zakupem nieruchomości, jako że np. hipoteka podąża za domem czy mieszkaniem, a nie jego właścicielem (dłużnikiem).
Inaczej mówiąc, jeśli nieruchomość obciążona hipoteką zmieni właściciela, ponieważ na przykład zdecyduje się on na Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania, to hipoteka nadal będzie obowiązywała. Nie jest to z oczywistych względów wygodne rozwiązanie dla kupującego. Pojawia się jednak pytanie, jak sprawdzić numer księgi wieczystej, aby uzyskać potrzebne informacje o danym domu lub mieszkaniu?
Gdzie i jak można znaleźć numer księgi wieczystej?
Jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej i z jakichś względów nie możemy otrzymać go od właściciela nieruchomości, możemy uzyskać go na dwa sposoby (oba jednak będą wiązały się z pewną opłatą). Pierwsze rozwiązanie to zwrócenie się z wnioskiem o udostępnienie tej informacji do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
Potencjalny kupujący ma interes prawny w znajomości numeru księgi wieczystej (chce bowiem uchronić się przed zakupem zadłużonego mieszkania), wiec powinien bez problemu go otrzymać, czy to w formie cyfrowej, czy papierowej (co będzie nieco droższe).
Druga, znacznie tańsza i szybsza opcja to skorzystanie z internetowych wyszukiwarek, które wskażą numer księgi wieczystej po podaniu adresu nieruchomości lub numeru działki (który też z kolei można znaleźć przy pomocy innych wyszukiwarek, jeśli się go nie zna).
Mam numer księgi wieczystej – co dalej?
Uzyskanie numeru księgi wieczystej to dopiero pierwszy krok do sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, natomiast nie ma powodu do obaw. System ksiąg wieczystych został zdigitalizowany, dzięki czemu można uzyskać dostęp do dowolnej księgi (o ile zna się jej numer) bez wychodzenia z domu.
Żeby to zrobić, wystarczy wejść na stronę Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (spis jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości), a następnie wpisać znaleziony wcześniej numer. Całość zajmie zaledwie chwilę, a dzięki temu będzie się miało pewność, że na przykład dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.
Oczywiście, sam fakt, że hipoteka (lub chociażby służebność) występuje nie musi oznaczać rezygnacji z zakupu, ale na pewno będzie podstawą do na przykład renegocjacji ceny domu lub mieszkania, aby zrekompensować kupującemu ten problem.