Jak od podstaw zbudować nowy dom?


Jak od podstaw zbudować nowy dom?

Budowa domu od podstaw wcale nie musi oznaczać wielu lat pracy. Wszystko zależy od tego, jaką pomoc budowlaną będzie chciał uzyskać budujący. Postawienie nowego domu “w stanie surowym” może być kwestią paru miesięcy. Trzeba jednak nastawić się na załatwienie wielu formalności papierkowych i administracyjnych. Jak przebiega budowa domu od podstaw i jakie kroki trzeba po kolei wykonywać?

Formalności przed budową

Zanim przystąpi się do faktycznej budowy domu trzeba załatwić wiele formalności dodatkowych. Podstawą będzie kupienie odpowiedniej działki, o ile ktoś takiej jeszcze nie posiada. Trzeba ją dostosować do naszych wymagań, czyli wielkości domu czy stopnia zaludnienia okolicy. Następnie zaczynają się formalności administracyjne, które zaczynają się od sprawdzenia zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli działka nie jest nim objęta to trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Do wniosku należy załączyć mapę zasadniczą oraz opisać w nim szczegółowo budynek, który chcemy wybudować. Trzeba zawrzeć tam informacje o wielkości działki, pobliskim otoczeniu, charakterystyce samego budynku oraz zapewnieniu o dostawie mediów. Do tych ostatnich zalicza się np. wodę, gaz i energię elektryczną. Wszystko to trzeba załatwić z odpowiednimi przedsiębiorstwami, które zapewnią nam dostęp do podstawowych udogodnień.

Część projektowa

Podstawą dobrego domu jest starannie wykonany projekt. Od planu budowy zależy miejscami więcej niż od samej roboty budowlanej, Projekt budowy składa się z dwóch elementów: projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zabudowania przestrzennego. Może go wykonać jedynie osoba z uprawnieniami. Istnieje mnóstwo firm, które dostosują nasze potrzeby do fachowo wykonanej dokumentacji. Warto popytać o odpowiednie osoby z doświadczeniem w tym zakresie.

Z pomocą architekta trzeba przeprowadzić adaptację projektu gotowego. Sprawdza on zgodność projektu z faktycznymi możliwościami działki. Oceni na przykład dostosowanie fundamentów do warunków gruntowo-wodnych. Bardzo często na tym etapie zatrudnia się geologów, choć nie jest to obowiązkowe. Architekt oceni też spadki terenu, możliwość przyłączenia mediów i zgodność z warunkami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ustalenia finansowe

Przed budową trzeba uzyskać wiarygodność finansową. Będą to albo oszczędności, albo ustalenia z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego. W przypadku tego drugiego trzeba mieć często 20% wkładu początkowego minimum. Połowę funduszy może już kosztować sama działka, dlatego tak dobrze przejąć jakąś w spadku. Na koszt budowy wpływa jeszcze cena materiałów, praca budowlańców, dowóz materiałów i wyposażenie domu.

Materiały najlepiej kupować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w obecnych czasach ciągłej inflacji. Ceny styropianu czy betonu wzrastają ostatnio nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego nawet jeśli budowa rozpocznie się za 2 lata – lepiej przechowywać materiał gdzieś w magazynie lub na samej działce.

Wysoki koszt wiąże się tez z samą robotę budowlaną. Oszczędzi nam to trudu i czasu, ale kilkumiesięczna praca fachowców może być warta nawet sześciocyfrową sumę pieniędzy. Jeśli ktoś ma odpowiednie umiejętności i dużo wolnego czasu może zrobić dom od postaw sam, ale może to trwać nawet kilka lat. Przy fachowej ekipie budowlanej wszystko skraca się do kilku miesięcy, jeśli chodzi o sam surowy, czyli budowę do dachu. Samo wykończenie to kwestia kolejnych miesięcy czy lat.

Wykończenia domu

Wybudowanie domu do dachu oznacza, że można powoli zabierać się za wykańczanie. Ten etap bardzo wiele osób wykonuje już samemu, bo nie wymaga aż takiej dużej ekipy ludzi ani tak fachowych umiejętności. Zwłaszcza jeśli występuje zaledwie jedna kondygnacja, która ogranicza się do parteru. Gorzej jeśli ktoś zdecydował się na piwnicę, piętro i dodatkowo jeszcze piwnicę. Wtedy trzeba liczyć się z dużo wyższym wysiłkiem.

Do wykończenia domu podchodzą takie czynności jak pomalowanie wszystkich ścian, montaż drzwi czy okien. Trzeba pamiętać o wyglądzie zewnętrznym, czyli otynkowaniu ścian zewnętrznych, położeniu dachówki czy ustawieniu rynien. Trzeba też odpowiednio zadbać o teren zewnętrzny. W czasie budowy wytwarza się mnóstwo nierówności terenu. Przygotowanie gleby pod ogród to kwestia wielu dni przekopywania i grabienia. Należy też zasadzić kwiaty, warzywa i drzewa.

Do domu trzeba kupić sporo mebli i sprzętu elektronicznego. Można co prawda sprowadzić rzeczy z dawnego domu, ale po dłuższym okresie budowy są one już dość wiekowe i staromodne. Do rozpatrzenia jest każdy pokój z osobna, dlatego najlepiej zrobić sobie porządny plan zakupów.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz