Jak dobrać okna do aranżacji wnętrza?


okna drewniane


Jak się okazuje,wybór okien wcale nie jest taki prosty jak się wydaje. Istnieje bowiem kilka ważnych czynników,na które należy zwrócić uwagę,zanim zdecydujemy się na zakup okien. Kluczową rolę odgrywają oczywiście parametry,cena oraz materiał,z jakiego okno zostało wykonane. Ale zaraz obok bardzo ważny jest także kolor okien. I tutaj warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić,jaką barwę wybrać. Analizując temat musimy skupić się na kilku elementach,które powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego koloru okna.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to,do czego barwa okien ma pasować. Kolorystyka ma ze sobą współgrać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W tym wypadku na tle całej elewacji estetycznie się prezentują ramy okienne,których kolor pasuje do drzwi wejściowych,garażowych,dachu czy innych zewnętrznych elementów domu czy budynku.

Jeżeli chodzi o nasze cztery kąty barwa okien powinna dobrze komponować się z kolorem drzwi wewnętrznych,podłóg czy listew przypodłogowych. Wybierając projekt domu zazwyczaj mamy już wizję aranżacji jego wnętrza,dlatego też warto wybrać taki kolor okien,aby on do niej pasował.

Warto zaznaczyć,że sam materiał,z którego wykonane jest okno ma duży wpływ na jego barwę. Pod tym względem wyróżnić możemy 3 rodzaje okien: drewniane,plastikowe i aluminiowe. Okna drewniane w ofercie Domatus.pl mają najmniejsze możliwości barwienia. Zazwyczaj pokrywa się je kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru lub transparentną lazurą, czyli dekoracyjna powłoką ochronną do drewna na zewnątrz. Ale należy pamiętać,że może ona nieco zmienić odcień drewna. Na rynku dostępne na zamówienie są także drewniane okna o różnej kolorystyce,lecz wymagają one konserwacji po ok.15-20 latach.

Drugim rodzajem okien są okna plastikowe,które cieszą się chyba największą popularnością. Jeżeli chodzi o wybór koloru mamy o wiele więcej możliwości niż w przypadku okien drewnianych,bowiem można je barwić w masie,malować bądź przy pomocy foliowanej okleiny nadać wybrany kolor.

Dla osób,które stawiają natomiast na styl nowoczesny,idealne będą okna aluminiowe. Są to okna najnowszej generacji,a zatem bardzo wytrzymałe ale i modne. Dostępne są głównie w odcieniach metalicznych,ale dzięki specjalnej okleinie bądź też malowaniu proszkowym możemy uzyskać inne barwy.

Jak widać kolor okna w późniejszej aranżacji wnętrz ma ogromne znaczenie. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału i barwy okna,która idealne będzie pasować do całego wystroju.

Tradycyjne czy nowoczesne? Jaki kolor okien wybrać?

W dzisiejszych czasach producenci okien oferują nam szeroką gamę swoich produktów. Są to okna wykonane z różnych materiałów o dowolnej kolorystyce. Pytanie brzmi na jaki kolor zatem się zdecydować?Wybór nie jest prosty,bowiem decyzję musimy podjąć jeszcze przed aranżacją wnętrza a kolor powinien również pasować do elewacji czy innych zewnętrznych elementów takich jak na przykład drzwi wejściowe,garażowe czy rynny. W tym wypadku to akurat najmniejszy problem,ponieważ na rynku znajdziemy także okna dwukolorowe. Obie strony okien są wykończone w innym kolorze. Jest to bardzo fajne i praktyczne rozwiązanie,bo nie musimy decydować się,czy kolor okien ma pasować do wewnętrznej czy zewnętrznej części domu.

Dobór koloru okien zależy tak naprawdę od stylu,w jakim budujemy i urządzamy dom. Miłośnicy tradycyjnych form często decydują się na drewniane oprawy okien. Będą również idealnym uzupełnieniem drewnianych elementów architektury.

Ich barwa głównie zależy od gatunku drzewa,z jakiego są wykonane. Dzięki odpowiednim farbom lub dekoracyjnej powłoce można nadać im inny kolor,ale należy pamiętać o okresowej konserwacji. Choć tradycyjne,drewniane okna w dzisiejszych czasach są dość oryginalne a widoczne ich usłojenia nadają im charakteru. Idealnie komponują się z piaskowymi,beżowymi czy białymi odcieniami,które dominują w stylu skandynawskim,prowansalskim czy rustykalnym.

Fani nowoczesnego stylu podążają zaś za najnowszymi trendami a estetyczny wizerunek całości odgrywa dla nich bardzo ważną rolę. W tym wypadku wszystko musi ze sobą współgrać a kolorystyka powinna być idealnie dopasowana. W nowoczesnym stylu prym wiodą okna aluminiowe,które dzięki swojej metalowej barwie świetnie dopasowują się designerskiego stylu. Zazwyczaj wybierane są w kolorze srebra czy grafitu,który pięknie prezentuje się przy np.szarych elewacjach a dodatkowo ich  ciemna oprawa nadaje im wyrazistości. Charakterystyczne dla stylu loft i holenderskiego.

Dla niezdecydowanych “złotym środkiem” będą okna w kolorze białym. Mają one charakter uniwersalny i dobrze prezentują się w towarzystwie każdego koloru. Idealnie pasować będą do fasad w odcieniach szarości,zieleni ale także i beżu,brązu czy koloru piaskowego. Będą bezpiecznym rozwiązaniem kiedy nie jesteśmy zdecydowani co do stylu aranżacji wnętrza.

Podsumowując,to jaki kolor okien wybierzemy zależy przede wszystkim od stylu,w jakim chcemy urządzić nasze cztery kąty. Decyzja powinna być łatwa do podjęcia,jeśli wiemy,jaki wystrój wnętrz nas interesuje. Warto jednak pamiętać o całej oprawie okna. Są to parapety,firany,zasłony czy żaluzje,które również mogą nadać niepowtarzalny charakter naszym oknom na świat.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz