Rolety rzymskie jako idealne zasłony na niewymiarowe okna


rolety rzymskie

Duże okno z pięknym widokiem na zadbany ogród potrafi skutecznie podnieść estetykę wnętrza. Co więcej, tworzy wrażenie bardziej otwartej przestrzeni, dzięki której pomieszczenie wygląda na większe i bardziej przestronne. Jako osłona okienna na niewymiarowe okno idealnie sprawdzą się rolety rzymskie. Z powodzeniem można je stosować zamiast firan lub zasłon. To dlatego, że rolety dostępne są w różnych stopniach zaciemnienia. Można je kupić jako roletę zaciemniającą do sypialni, półprzezroczystą do pokoju dziennego albo przezroczystą do kuchni z północnej strony budynku.

Co wyróżnia rolety rzymskie spośród dostępnych osłon okiennych?

Rolety rzymskie cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ są funkcjonalne, a przy tym estetyczne. Pasują niemal do każdego wnętrza i zapewniają odpowiedni poziom naturalnego światła w pomieszczeniu, gdzie zostaną powieszone. Rolety rzymskie różnią się od swojej klasycznej wersji tym, że po rozwinięciu tworzą tak zwaną harmonijkę, przez niektórych określaną jako romantyczne fale. Na popularność rolet rzymskich wpływ ma także różnorodność modeli szycia. Na ogół są dostępne w trzech modelach, które są odpowiednio dostosowane do funkcjonalności danego pomieszczenia. Nowoczesna osłona okienna może posiadać charakterystyczne tunele w miejscu zgięcia albo mniej lub bardziej widoczne, estetyczne zakładki.

Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest także możliwość personalizacji złożonego zamówienia. Możemy wybrać nie tylko rozmiar i kolor takiej rolety, ale także model jej szycia i stopień przezroczystości. Co więcej, rolety rzymskie szyte są z różnych materiałów – syntetycznych, jak i również naturalnych (np. lnu lub bawełny). Za najlepszą tkaninę uznaje się jednak polieterosulfon, oznaczany skrótem PES. To dlatego, że PES jest wytrzymałą tkaniną, która bez większego problemu może być prana i prasowana. Ponadto roleta uszyta z polieterosulfonu jest odporna na gniecenie, ponieważ jest sztywna. Co więcej, na skutek intensywnego działania promieni słonecznych roleta nie traci koloru, dzięki temu możemy cieszyć się jej świetnym wyglądem przez długie lata.

Rolety rzymskie i dostępne mechanizmy sterowania

Roletę rzymską możemy spersonalizować także pod względem użytego mechanizmu sterującego. Najpopularniejsze mechanizmy to sznurkowy i łańcuszkowy (zamiennie nazywany jako koralikowy). Niewątpliwą zaletą każdego z nich jest brak konieczności konserwacji całego mechanizmu.

Sterowanie za pomocą sznurka jest dość intuicyjne. Podczas opuszczania rolety należy pociągnąć za sznurek pod odpowiednim kątem. Pociągnięcie za sznurek pod kątem około 45 stopni zwalnia blokadę mechanizmu i opuszcza roletę do wybranej przez nas wysokości okna. W celu zatrzymania rolety należy ustawić sznurek sterujący równolegle ze ścianą. Mechanizm sznurkowy wyróżnia lekkość, a także wydłużanie i skracanie sznurka podczas opuszczania i podnoszenia rolety.

Mechanizm koralikowy jest dużo prostszy i bardziej precyzyjny, ponieważ pozwala na idealne wyznaczenie wysokości rolety. Wystarczy, że pociągniemy za koralikowy łańcuszek w jedną lub drugą stronę. Mechanizm jest najchętniej wybierany, także dlatego, że długość użytego łańcuszka się nie zmienia.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz