Obowiązki operatora wózków widłowych – na czym polega praca operatora?


operator wózków widłowych

Wielu osobom może wydawać się, że praca operatora wózków widłowych jest prosta. Taką opinię najczęściej wydają osoby, które nigdy nie pracowały w tym zawodzie i nie wiedzą do końca, na czym on polega. Warto wiedzieć, że praca operatora wózka widłowego jest wymagająca pod wieloma względami i nie każdy mógłby ją wykonywać. Co należy do obowiązków operatora wózków widłowych? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kim jest operator wózków widłowych?

Na początek warto zapoznać się, z tym, kim tak właściwie jest operator wózka widłowego. Takim mianem określa się osobę, która na co dzień zajmuje się obsługą wózków jezdniowych podnośnikowych. To, co jest ciekawe to fakt, że istnieją aż trzy kategorie tych pojazdów. Wszystkie typy pojazdów różnią się od siebie w dość znaczącym stopniu. Aby móc prowadzić wszystkie typy wózków widłowych trzeba przejść odpowiednie kursy na odpowiednim poziomie oraz zdać państwowy egzamin przed inspektoratami UDT.

Spośród uprawnień na wózki widłowe można wymienić: IIIWJO, IIWJO, IWJO. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi, to zapisz się do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego http://www.centrumszkolen.net/, w którym pod okiem specjalistów zdobędziesz niezbędną wiedzę. Kurs na operatora wózka widłowego składa się z części teoretycznej i praktycznej podobnie jak egzamin.

Co należy do obowiązków operatora wózków widłowych?

To, co będzie należeć do obowiązków operatora, zależy przede wszystkim od indywidualnych ustaleń z pracodawcą oraz zapisów w umowie. W zależności od rodzaju i wielkości firmy obowiązki operatora mogą się nieco różnić. Najczęściej jednak operator wózków widłowych zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem towarów, transportem ładunków, dbaniem o stan techniczny pojazdu i dbaniem o porządek na magazynie. Oprócz tego obowiązkiem operatora jest dbałość o bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników i przestrzeganie przepisów BHP.

Osoba na takim stanowisku musi być skupiona oraz opanowana. W tym zawodzie nie ma miejsca na roztargnienie oraz pracę pod wpływem negatywnych emocji. Dla wielu osób praca operatora wózka jest przyjemna i z reguły nie powoduje zbędnego stresu. Co prawda nie jest to bardzo dobrze płatne zajęcie, ale można liczyć na wyższą wypłatę niż najniższa krajowa. Im większe jest doświadczenie operatora, tym większą wypłatę może on otrzymać. Zarobki wahają się między 3000-4000 na rękę i jest to średnia w tym zawodzie. Operatorzy nie powinni narzekać na złe warunki pracy oraz problem ze znalezieniem posady.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz