Nawierzchnia do tenisa – którą wybrać? 


Nawierzchnia do tenisa

Tenis to dynamiczny i bardzo wymagający sport. Mimo że gra dla niejednej osoby jest czystą przyjemnością, to kontuzje są nieuniknione. Jak możemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia? Między innymi wybierając odpowiednią nawierzchnię. Podłoże tenisowe ma także wpływ na jakość gry i to, jak odbija się piłka. Jaką nawierzchnię do tenisa wybrać? Zobacz, oferty od https://www.tenistal.com.pl/.

Nawierzchnia do tenisa z mączki ceglanej

Myśląc o tenisie, najczęściej pojawia się nam przed oczami czerwony kort. To są właśnie nawierzchnie wykonane z mączki ceglanej. Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten powstaje ze sproszkowanej cegły. Mączka ceglana jest górną warstwą kortu, a niższe składają się z mieszanki mineralnej, drobnego żużlu i warstwy grubego żużlu. Nawierzchnie z mączki ceglanej potocznie nazywane są kortami ziemnymi. Charakteryzuje je niski koszt budowy, jednak wysoki i czasochłonny proces utrzymania. Korty z mączki ceglanej wymagają codziennej pielęgnacji, jednak warto w nie zainwestować. 

Tego typu nawierzchnia jest najwolniejszym podłożem tenisowym. Gra na korcie z mączki ceglanej charakteryzuje się długimi wymianami na końcowej linii. Jest to dobra propozycja dla osób początkujących, jak i tych bardziej profesjonalnych. Dlatego też korty z mączki ceglanej są jednym z najpopularniejszych rodzajów nawierzchni do gry w tenisa. Ponadto takie wykończenie zapewnia dobrą amortyzację, a tam samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji wskutek poślizgu. Nawierzchnie z mączki ceglanej najlepiej sprawdzą się na kortach otwartych. Dlaczego? Jedną z cech tego typu nawierzchni jest duża przepuszczalność wody, dzięki czemu szybko nadają się do ponownej gry.

Korty trawiaste 

Do kortów zewnętrznych równie dobrze sprawdzają się nawierzchnie ze sztucznej trawy. Korty trawiaste są gładkie i miękkie, mimo że materiał jest syntetyczny. Co ważne, dzięki sprężystości i elastyczności, sztuczna trawa zapewnia użytkownikom wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. 

Korty ze sztucznej trawy są łatwe w montażu, i co ważniejsze łatwe w utrzymaniu. W przeciwieństwie do nawierzchni z mączki ceglanej sztuczna trawa nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nawierzchni nie musimy nawilżać, wygładzać ani przycinać. Oczywiście nie oznacza to, że można ją zostawić samej sobie. Korty z trawy syntetycznej również wymagają pielęgnacji. Raz na jakiś czas należy wykonać gruntowną pielęgnację, która polega na oczyszczeniu piasku między włóknami trawy. 

Nawierzchnie z trawy syntetycznej umożliwiają grę na różnych poziomach. W zależności od wyboru możemy zdecydować się na trawę wolną, średnią lub szybką. Na kortach trawiastych mamy także  możliwość regulacji poślizgu, poprzez ilość wysypanego piasku. 

Nawierzchnie do kortów zamkniętych 

Trawę syntetyczną oraz mączkę ceglaną najczęściej stosuje się do kortów otwartych. Do zamkniętych przestrzeni natomiast lepiej sprawdzi się nawierzchnia dywanowa. Ten rodzaj kortu umożliwia bardzo szybką i dynamiczną grę. Od zawodników wymagana jest duża zręczność i refleks, który umożliwia szybką wymianę piłki. Dlatego też nawierzchnia dywanowa, to propozycja dla osób zaawansowanych.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz