Minimalizm i funkcjonalność domowych kominków


Któż z nas nie marzy o tym, żeby mieć w domu stylowy kominek dający ciepło i romantyczną atmosferę na długie, zimowe wieczory? Wiele sondaży wskazuje, że kominek jest dla większości Polaków synonimem luksusu i jednym z topowych marzeń, jeśli chodzi o aranżację nowego domu. Jakie kominki wybieramy i dlaczego odchodzimy od bogatej, dworkowej stylistyki kominków na rzecz form minimalistycznych?

Nowoczesne kominki kontra klasyki sprzed lat

Przed laty kominek wzorowany na modelach filmowych, czyli bogatych, pełnych zdobień, przepychu i opartych na ciężkiej konstrukcji był wyznacznikiem posiadania pieniędzy, stylu i kojarzył się z pałacowymi inspiracjami. Choć piękny – rzadko był w zasięgu osób o mniej wypchanym portfelu, i pozostawał wyłącznie w sferze nierealnych marzeń. Współcześnie kominki przeszły prawdziwą rewolucję i zostały dopasowane do wymagań mieszkaniowych osób, które niekoniecznie mają szafy wypełnione złotem. Nowoczesne kominki jak z https://just-home.com.pl, charakteryzują się dzisiaj prostotą i nierzucającą się w oczy elegancją. Bezpretensjonalne, bez zbędnych dodatków, bez wprowadzających w konsternację, antycznych zdobień. Warto zwrócić uwagę na to, że nowoczesna prostota wykonania kominków w żaden sposób im nie ujmuje. Ba! Zdaje się, że wręcz na tym skorzystały, bo coraz więcej osób z podmiejskich dzielnic domkowych decyduje się na wprowadzenie u siebie takiego właśnie kominka.

Funkcjonalna obudowa, proste szyby frontalne, minimalizm z kamienną lub stalową ramą, chłodna elegancja – to dzisiaj podstawowe wyznaczniki nowoczesnego kominka, które idealnie wpisują się w styl współczesnych mieszkań.

Dopasowanie kominków do wnętrza

Przeglądając różne inspiracje na zgrabne wkomponowanie kominków w architekturę mieszkania, np na stronach jak https://just-home.com.pl/kominki-nowoczesne, łatwo jest zauważyć, że bryły kominków idealnie wpajane są w dodatkowe wykusze, ale też mieszczą się w ściance kominkowej, która wcale nie musi być pokryta górą ciężkich żaroodpornych kafli, a zabudowania z wykorzystaniem chociażby architektonicznego betonu zdają się mieć jeszcze więcej uroku. Podczas planowania budowy kominka w nowym domu warto wziąć pod uwagę jego styl oraz tak dopasować kominek do np. salonu, żeby maksymalnie współgrał z jego wykończeniem.

Wśród nowoczesnych pomysłów na takie zestawienie kominka z wnętrzem możemy znaleźć np. kominki wbudowane w białą ścianę, ustawiane jako wolnostojący element oddzielający od siebie dwa pomieszczenia, czy kominki na szarym betonie, albo otoczone dodatkami w postaci stylowej cegły czy klinkieru. Co ciekawe, sam kominek wciąż pozostaje tu klasykiem co do użycia: żywy ogień, płomienie, żadnych sztucznych postaci w stylu elektrycznych wynalazków. Rzecz jasna w mieszkania “blokowych” taka forma kominka z żywym ogniem nie ma racji bytu ze względów czysto technicznych (brak cugu kominowego), i wtedy lepiej postawić na wersję elektryczną kominka, natomiast w domkach jednorodzinnych bez problemu można dzisiaj znaleźć stylowe miejsce na taki kominek.

Przede wszystkim minimalizm, prostota i funkcjonalność.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz