Kiedy najlepiej sporządzić opinię ornitologiczną?


opinia ornitologiczna

Jeśli będziemy chcieli zrealizować jakąś inwestycję, która będzie wymagała ścięcia drzew lub krzewów, względnie termoizolacji czy modernizacji budynków, z pewnością prędzej czy później dowiemy się, że konieczne będzie sporządzenie profesjonalnej opinii ornitologicznej.

Wbrew pozorom nie jest to duży problem, ponieważ wystarczy zlecić to specjalizującej się w tym firmie i w dużej mierze nie musimy sami się tym procesem martwić.

Są jednak pewne aspekty, o których musimy zdecydować sami. Należy do nich kwestia tego, kiedy sporządzić opinię. Powinna ona zostać ukończona jeszcze przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, aby nie powodować później żadnych opóźnień, ale kiedy konkretnie? W jakim terminie najlepiej będzie opracować opinię? Sprawdź!

Najlepiej zacząć z dużym wyprzedzeniem

Duże inwestycje budowlane są z reguły planowane na co najmniej kilka miesięcy, jeśli nie kilka lat naprzód, więc w wielu przypadkach nie powinno być problemu z tym, aby zorganizować sporządzenie opinii ornitologicznej już na rok przed rozpoczęciem prac.

Da to ekspertom czas, aby zaobserwować, jak ptaki zachowują się na danym obszarze w różnych porach roku. Będą oni mogli w ten sposób sporządzić rzetelną opinię, dzięki której, kiedy już prace zostaną zaczęte, uda się pracować sprawnie i w sposób jak najbezpieczniejszy dla środowiska.

Musimy pamiętać, że błędy w dokumentacji mogą wymusić na nas wstrzymanie prac, dlatego też najlepiej zadbać zawczasu, aby wszystko było poprawne i w pełni zgodne z wymaganiami prawnymi. Nie jest nam do tego potrzebna żadna wiedza w zakresie ptaków czy nawet regulacji dotyczących ich ochrony. Wystarczy, że dokładnie sprawdzimy, czy dana firma godna jest zaufania i jakimi opiniami się cieszy, zanim powierzymy jej zadanie wykonania dla nas opinii.

Trzeba też wskazać, że, jeśli chcemy zacząć inwestycję jak najszybciej i nie możemy czekać roku, jest pewna alternatywa. Opinię można też sporządzić w węższym zakresie czasowym, bliższym momentowi rozpoczęcia prac. Rzeczony okres rozciąga się od 1 września do 31 marca. Dalsze informacje na ten temat można znaleźć tutaj: https://avesnature.com.pl/opinia-ornitologiczna-bydgoszcz/. Powinien się z nimi zapoznać każdy przyszły inwestor.

Opinia ornitologiczna a podstawa prawna

Nie każdy inwestor może być zadowolony z faktu, że będzie musiał dopilnować jeszcze tej formalności, jaką jest sporządzenie opinii ornitologicznej.

Jest to jednak konieczne ze względu na rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku, które wskazuje, że wszystkie ptaki oraz nietoperze zamieszkujące obszary miejskie znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz