Jaki sprzęt jest potrzebny do prac wysokościowych?


Prace na wysokościach to zajęcie dość skomplikowane, bywa nawet, że niebezpieczne. Aby dobrze je wykonywać, potrzebne są specjalne zabezpieczenia. Jaki dokładnie sprzęt jest potrzebny do pracy na wysokościach?

Rodzaje prac wysokościowych

Pracami wysokościowymi nazywa się wszystkie czynności wykonywane na wysokości powyżej 1 metra od ziemi lub podłogi. W istocie tego rodzaju prace najczęściej wykonuje się na znacznie wyższej odległości, dlatego też wymagają one specjalnego oprzyrządowania. Nie warto samodzielnie wykonywać takich czynności, gdyż może się to skończyć poważnym wypadkiem. Dużo lepiej jest powierzyć poszczególne prace specjalistycznej ekipie. Profesjonalne prace wysokościowe w Katowicach oferuje Steigerteam.pl, firma z wieloletnim doświadczeniem. Co dokładnie wchodzi w skład tego rodzaju czynności? Prace wysokościowe to między innymi czyszczenie elewacji i mycie okien, a także montaż, renowacja czy wymiana fasad budynków. W definicji zakresu, jakim są prace wysokościowe mieści się także czyszczenie dachów oraz montaż i demontaż konstrukcji, które zabezpieczają różne prace budowlane.

Jaki sprzęt do prac wysokościowych?

Prace wysokościowe to zadanie dla fachowców, którzy mogą je wykonywać po odpowiednim przeszkoleniu. Inną kwestią są prace alpinistyczne, które wymagają specjalnym badań i certyfikatów. Natomiast każda praca na wysokości musi być wykonywana przez osoby, które są odpowiednio zabezpieczone. Co dokładnie potrzebne jest do prac wysokościowych? To zależy od typu wykonywanej pracy, najczęściej jednak wskazuje się szelki bezpieczeństwa, amortyzator, linkę, zatrzaśniki i torbę. Oczywiście ważny jest także kask i innego rodzaju odzież robocza. W przypadku linki i tego typu sprzętów, mówimy oczywiście o pracach wykonywanych na przykład na słupach wysokiego napięcia. Natomiast jeśli chodzi o wszystkie czynności na konstrukcjach, jak mycie okien czy renowacje kamienicy, potrzebny będzie przede wszystkim kask i dobra równowaga.

Prace wysokościowe – samemu czy z firmą?

Prace wysokościowe są bardzo różne i do wielu z nich niezbędne jest specjalne oprzyrządowanie. Mycie okien czy dachów nie wydaje się co prawda kłopotliwe i nie jest czynnością, która jest bardzo trudna jednak jeśli trzeba wykonać je na wysokości, nie warto robić tego samodzielnie. Specjalistyczna firma zadba po pierwsze o sprzęt, taki jak choćby konstrukcja, na których wykonywana ma zostać usługa, jak i o przeszkolenie pracownika, i przede wszystkim sprawdzenie go w kontekście tego, czy nie ma on żadnych przeciwwskazań do, aby pewne prace czynić. Przy niektórych czynnościach wymagane będą oczywiście specjalne kursy, jak kurs wysokościowy, dlatego warto powierzyć prace wysokościowe profesjonalnej firmie.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz