Jak dobrze wybrać nitownicę? Kiedy nitownica elektryczna, ręczna, pneumatyczna?


Łączenie poszczególnych konstrukcji to duże wyzwanie. Blachę czy aluminium możemy scalić ze sobą za pomocą spawania, ale często przydatna będzie także nitownica, która jest urządzeniem stosowanym już od wielu lat.

Czym jest nitownica?

Nitownica to urządzenie, które pozwala na połączenie ze sobą dwóch elementów, czy są wspomniane już we wstępie elementy blachy, czy też na przykład aluminium i skóra. Nitowanie to alternatywa dla spawania, polegająca na zszywaniu ze sobą dwóch płaszczyzn za pomocą różnego rodzaju nitów. Klasyczny nit posiada przede wszystkim główkę i szyjkę, które w procesie nitowania zakleszczają się, łącząc materiał. Rozróżniamy nitownice ręczne, pneumatyczne i elektryczne. Każda z nich nada się do innego rodzaju powierzchni i przeznaczona może być do różnych prac. Nitownica elektryczna, którą podejrzysz na www.incop.pl, jest odpowiednia do nitów zrywalnych oraz nitonakrętek. Nitownica ręczna również może być stosowana do nitów tego rodzaju, jednak urządzenie dobieramy do konkretnych wkładów, o których możemy poczytać na przykład na stronie producenta.

Kiedy nitownica ręczna?

Nitownica ręczna ma tę zaletę, że do jej stosowania niepotrzebne jest żadne źródło energii, poza siłą własnych rąk. Jej obsługa jest prosta, a urządzenia możemy używać w każdych warunkach. Nitownice ręczne zapewniają dużą precyzję nitowania, są one więc wskazane do łączenia raczej drobnych elementów, których zszywanie nie wymaga zbyt dużo siły. Stosowanie nitownicy ręcznej jest polecane w przypadku nitowania płaszczyzn na świeżym powietrzu, w miejscach, w których nie mamy dostępu do elektryczności. Nitownice ręczne mogą być wypełnione zarówno nitami klasycznymi, jak i nitonakrętkami.
Minusem takiej nitownicy jest fakt, że każdy nit trzeba w niej zamontować osobno, co wydłuża czas pracy. Dodatkowo, w przypadku twardszych elementów, nitowanie ręczne może być obciążające fizycznie i wymagać użycia większej siły.

Nitownica elektryczna i pneumatyczna – kiedy się przyda?

Jeśli mamy warunki do podłączenia urządzenia, nitownica elektryczna może być ułatwieniem wielu prac. Używając nitownicy elektrycznej mamy nieco większy komfort, ponieważ praca z jej pomocą nie wymaga użycia tyle siły. Nitownica elektryczna może być stosowana do łączenia ze sobą konstrukcji, które są twardsze i wymagają użycia większej mocy.
Urządzeniem pośrednim, które łączy ze sobą cechy nitownicy ręcznej i elektrycznej, jest nitownica pneumatyczna, której siła opiera się na użyciu sprzężonego powietrza. Daje to duże pole do popisu, ponieważ tego rodzaju sprzęt można stosować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu, a nie wymaga on użycia prądu do rozruszania. Sprzężone powietrze daje możliwość używania nitownicy podczas długotrwałej pracy na wymagających, twardych materiałach.
Każda nitownica jest inna i warto przed jej wyborem zastanowić się, jaki materiał potrzebujemy ze sobą połączyć. Takie kryterium wyboru pozwoli nam mieć pewność, że praca będzie wykonana dobrze.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz