Folia na szklarnię – dobierz według parametrów


maly-tunel-foliowy-szklarnia-ogrodowa-2x3x2m-6m-2-szklarnia-foliowa-z-oknami

Folia na szklarnię może mieć różne parametry. Dobierz właściwą, aby rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu i ochronę przed opadami.

Folia na szklarnię – zbrojona

To, jaka folia pokrywa tunel foliowy, bezpośrednio wpływa na fakt, jaki klimat panuje we wnętrzu. Dlatego warto przyjrzeć się rodzajom folii, którą można wykorzystać na pokrycie tunelu, aby potem móc cieszyć się dorodnymi uprawami.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów folii na szklarnię jest folia ogrodnicza wzmocniona siatką, czyli folia ogrodowa zbrojona. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne. Zakup takiej folii okaże się dobrą inwestycją, ponieważ wytrzyma ona kilka sezonów, czyli parę lat. Kupując raz, zabezpieczasz się na kilka lat, a dzięki temu masz czas myśleć o uprawach, a nie o ciągłym zabezpieczaniu konstrukcji.

Folia na szklarnię – jaką wybrać?

Szukając odpowiedniej folii na szklarnię, pamiętaj, by wybierać tylko spośród tych, które są przeznaczone do ogrodu. Taka folia nie może być jakakolwiek, ponieważ ma spełniać określone funkcje – zapewniać odpowiednia temperaturę w środku tunelu i chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Folia na szklarnię powinna być elastyczna, aby można było ją wygodnie założyć. Powinna być również wytrzymała, aby silniejsze podmuchy wiatru nie były w stanie jej naruszyć. Warto się dowiedzieć o to, jakie są cechy jej zewnętrznych warstw (odpowiadają za wytrzymałość na przykład podczas wspomnianego wiatru) oraz warstw wewnętrznych (one z kolei mają zadbać o izolację cieplną na właściwym poziomie oraz ochronę przed promieniami UV).

Folia na szklarnię powinna cechować się dobrą przepuszczalnością światła, aby klimat wewnątrz tunelu sprzyjał wzrostowi roślin.

Jak wspomniano wyżej, folia na tunel foliowy powinna być elastyczna, jednak należy zaznaczyć, że nie może być podatna na rozciągnięcia. Tylko w ten sposób będzie w stanie dobrze zabezpieczać uprawy.

Tunel foliowy – folia biała czy zielona?

Nawet laik i ktoś, kto nie ma orientacji w tym temacie, jest w stanie stwierdzić, że są dwa rodzaje folii pod względem koloru – biała i zielona. Widać je w przydomowych ogródkach, na pewno rzucają się w oczy, kiedy jedziemy w dłuższa podróż samochodem i mijamy przeróżne gospodarstwa domowe.

Skoro jest podział na kolory, muszą one coś znaczyć. Otóż folia zielona jest wzmocniona siatką, a przez to cechuje się większą odpornością na jakiekolwiek uszkodzenia. Niestraszny jej grad ani silny podmuch wiatru. Poza tym cechuje ja wysoki filtr UV, co sprawia, że nawet rośliny delikatne, które pod wpływem mocnego promieniowania słonecznego mogłyby osłabnąć, mogą być pod nią uprawiane. To dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na trwałych rozwiązaniach – folia zielona bez problemu posłuży nawet przez cztery sezony.

Z kolei biała folia na tunel foliowy jest tą najbardziej popularną. To najprostsze, a jednocześnie wystarczająco skuteczne rozwiązanie. W rzeczywistości ma kolor mleczny lub jest przezroczysta. Bardzo dobrze odbija promienie słoneczne, zapewniając wewnątrz właściwy klimat do rozwoju roślin.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz