Czym jest pszczele mleczko?


Mleczko pszczele jest substancją bogatą w wiele ważnych witamin oraz związków mineralnych, które wspomagają pracę organizmu. Jest ono wydzieliną, którą produkują młode pszczoły (robotnice). W ulu jest ona wykorzystywana przed wszystkim do karmienia królowej oraz larw. Mleczko pszczele to eliksir młodości matki pszczelej, która jest nim karmiona praktycznie przez całe swoje życie. Substancja ta – z uwagi na swój skład – jest spożywana również przez ludzi.

Mleczko pszczele to źródło witamin i związków mineralnych.

Mleczko pszczele jest źródłem wielu ważnych witamin oraz istotnych związków mineralnych. To właśnie dzięki nim dany organizm jest w stanie dużo lepiej funkcjonować. Bogaty skład chemiczny tej substancji zawiera bardzo dużo witamin oraz sole mineralne, biotynę, kwas foliowy, wiele mikro i makroelementów. A to tylko niektóre składniki. Mleczko pszczele zawiera dużo więcej ważnych składników chemicznych niezbędnych dla naszego organizmu.
Substancja ta ma z reguły biały lub lekko żółty kolor, natomiast jej smak zależny jest od tego, kogo karmią pszczoły. Inny smak ma mleczko pszczele, którym są podlewane młode larwy od mleczka pszczelego dedykowanego do podlania mateczników. Z reguły jest on kwaskowo-gorzki lub słodkawy. Sama konsystencja jest natomiast określana jako galaretowata. Dzięki ogromnej ilości ważnych substancji chemicznych, mleczko pszczele uchodzi za suplement długowieczności – nieco więcej na ten temat dowiesz się na: miodowewzgorze.pl/blog/mleczko-pszczele/. Królowa pszczół karmiona mleczkiem pszczelim przez cały czas, żyje około pięć razy dłużej niż cała reszta owadów z jej ula. Dla porównania: pozostałe pszczoły są karmione mleczkiem pszczelim tylko przez pierwsze trzy dni życia, gdy są jajkami pszczelimi. Z tego zatem wynika, że długotrwałe spożywanie, nawet niewielkiej ilości mleczka pszczelego, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mleczko pszczele jest trudno dostępne i w niewielkiej ilości pobierane przez pszczelarzy. Po pierwsze ilość mleczka pszczelego jest ograniczona i dostępna tylko w formie mateczników. Mateczniki są to kokony zalane mleczkiem pszczelim, w którym rośnie nowa matka pszczela. Aby pozyskać prawdziwe mleczko pszczele, bartnicy tworzą mateczniki, z których pobierany jest eliksir młodości. Drugim powodem, dla którego mleczko jest rzadko pozyskiwane jest jego nietrwałość. Po odebraniu z ula musi być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku w niskiej temperaturze. Najlepszą formą przechowywania mleczka jest dodanie go do miodu. Przyjmuje się, że 2% zawartości mleczka dodaje się do 1 kg miodu. Tak niewielka, ale trudno dostępna wydzielina pszczół zwiększa prozdrowotne właściwości miodu.

Właściwości prozdrowotne mleczka pszczelego

Niezwykle bogaty skład mleczka pszczelego umożliwia regenerację tkanek w naszym organizmie. Regularne zażywanie tej niezwykłej substancji zwiększa naszą odporność, poprawia sprawność fizyczną oraz umysłową, a ponadto wyraźnie przyspiesza zrastanie złamanych kości oraz gojenie się ran. To właśnie dlatego mleczko produkowane przez pszczoły wykorzystuje się w przypadku problemów z sercem oraz naczyniami krwionośnymi. W przypadku osób, u których występuje podwyższone ciśnienie krwi, stany zapalne, choroby reumatyczne lub migreny, zaleca się stosowanie tej wyjątkowej substancji. Oczywiście to tylko niektóre ze zdrowotnych zastosowań mleczka pszczelego. Warto pamiętać o tym, że nie jest ono produkowane w dużych ilościach, przez co nie występuje w masowej sprzedaży. Najczęściej mleczko pszczele występuje jako wspomniany dodatek do miodu. Miód z dodatkiem mleczka jest trzykrotnie droższy od zwykłego. Pomimo tej przebitki mało który pszczelarz oferuje taki produkt. Najczęściej prawdziwe mleczko pszczele z mateczników spożywane jest tylko przez pszczelarzy, a klientom w sklepach oferowane jest mleczko z kokonów trutni i larw pszczelich. Chcesz spróbować prawdziwego mleczka pszczelego? Nawiąż kontakt z lokalnym pszczelarzem i pozyskaj świeżo ścięte mateczniki.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz