Monter rusztowań czy warto nim zostać?


Monter rusztowań czy warto nim zostać

Często tak bywa, że nie możemy w dużym mieście przejść kilkuset metrów, żeby nie zobaczyć jakiegoś rusztowania. Faktycznie, są one czymś, co jest w użytku bardzo często. Nie tylko podczas budowy budynków, ale też przy budowaniu scen przed koncertami czy renowacji zabytków. Przecież jednak nie rozstawią się one same – ktoś musi wcześniej je w danym miejscu zmontować. Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać – monter rusztowań czy warto nim zostać? Jest to ciekawa opcja zwłaszcza w czasach, kiedy wielu doświadczonych fachowców decyduje się na wyjazd za granicę i na rynku pracy pojawiają się luki.

Jak zostać monterem rusztowań

Przydatne, ale nie wymagane będzie posiadanie wykształcenia zawodowego z zakresu budownictwa. Najważniejsze jest jednak coś innego – ukończenie kursu na montaż rusztowań. To dzięki niemu z kompletnego laika w niedługim czasie można stać się dobrym fachowcem. Nie dość, że pozyskamy pożyteczne umiejętności, to jeszcze poprawimy swoją pozycję na rynku pracy. Zdarza się, że lokalne Urzędy Pracy dofinansowują tego typu szkolenia, warto więc mieć to na oku. Jeśli jednak mamy lęk wysokości albo czujemy się niepewnie na drabinie, raczej nie będzie to praca dla nas.

Czym zajmuje się monter rusztowań

Wiele mówi sama nazwa zawodu, ale w praktyce obowiązki montera rusztowań są nieco szersze niż by się wydawało. Nie tylko montuje i demontuje on dane rusztowanie, ale także wcześniej rozplanowuje jego położenie i dba o to, aby korzystanie z niego było bezpieczne. Nieprawidłowo połączone rusztowanie może stać się niebezpieczne dla pracującej na nim osoby, wobec tego jakakolwiek pomyłka ma szansę skończyć się tragicznie. Jest to więc znacznie bardziej odpowiedzialny zawód niż wiele osób sądzi.

Ile zarabia monter rusztowań

Nie ma co ukrywać, że jednym z ważniejszych cech każdego zawodu jest to, ile można w nim zarobić. Zarobki montera rusztowań, jak to często bywa na rynku pracy, mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Istotne jest przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje pracownika, ale też wielkość firmy i jej lokalizacja. Średnia zarobków monterów rusztowań to około 3 500 złotych brutto, co jak na polskie warunki nie jest tragiczną ofertą. Część najbardziej doświadczonych i najlepszych monterów zarabia więcej, zaś początkujący często mogą liczyć na niewiele więcej niż najniższa krajowa. Znacznie lepsze warunki zatrudnienia można jednak znaleźć za granicą. W wielu krajach, na przykład skandynawskich, cały czas poszukuje się wykwalifikowanych fachowców.

Monter rusztowań czy warto nim zostać to pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jest to jednak z pewnością ciekawa ścieżka kariery, która nie ma ogromnych wymagań i gwarantuje stosunkowo łatwe znalezienie pracy.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *