Monter rusztowań czy warto nim zostać?


Monter rusztowań czy warto nim zostać

Często tak bywa, że nie możemy w dużym mieście przejść kilkaset metrów, żeby nie zobaczyć jakiegoś rusztowania. Faktycznie, są one czymś, co jest w użytku bardzo często. Nie tylko podczas budowy budynków, ale też przy budowaniu scen przed koncertami czy renowacji zabytków. Przecież jednak nie rozstawią się one same – ktoś musi wcześniej je w danym miejscu zmontować. Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać – monter rusztowań czy warto nim zostać? Jest to ciekawa opcja zwłaszcza w czasach, kiedy wielu doświadczonych fachowców decyduje się na wyjazd za granicę i na rynku pracy pojawiają się luki.

JAK ZOSTAĆ MONTEREM RUSZTOWAŃ

Przydatne, ale nie wymagane będzie posiadanie wykształcenia zawodowego z zakresu budownictwa. Najważniejsze jest jednak coś innego – ukończenie kursu na montaż rusztowań. To dzięki niemu z kompletnego laika w niedługim czasie można stać się dobrym fachowcem. Nie dość, że pozyskamy pożyteczne umiejętności, to jeszcze poprawimy swoją pozycję na rynku pracy. Zdarza się, że lokalne Urzędy Pracy dofinansowują tego typu szkolenia, warto więc mieć to na oku. Jeśli jednak mamy lęk wysokości albo czujemy się niepewnie na drabinie, raczej nie będzie to praca dla nas.

MONTER RUSZTOWAŃ – JAKIE WYMAGANIA TRZEBA SPEŁNIĆ?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy jako monter rusztowań powinny mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Najprostsza droga do ich osiągnięcia to szkolenia, które pozwolą na uzyskanie uprawnień. Aby je zdobyć, wcale nie trzeba spełnić szczególnie trudnych wymagań, czy skomplikowanych procedur. Przede wszystkim trzeba nie bać się wysokości i oczywiście uiścić opłatę za szkolenie. Oprócz tego trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe i mieć aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość wykonywania prac na wysokości m.in. 3 m.

JAK WYGLĄDA SZKOLENIE NA MONTERA RUSZTOWAŃ?

W zależności od lokalizacji cena szkolenia na montera rusztowań może być różna – z reguły jednak oscyluje w okolicy 1 tys. zł. Szkolenie odbywa się w uprawnionych do tego placówkach, które mają w obowiązku przygotować kursanta na egzamin teoretyczny oraz praktyczny przed powołaną Komisją Egzaminacyjną.

Część teoretyka to test, obejmujący znajomość zasad BHP, umiejętność sporządzania dokumentacji technicznej, a także teoretyczne zasady konstruowania różnego rodzaju rusztowań. Część praktyczna to pokaz umiejętności kursanta jako monter rusztowania na wysokości. Dotyczy ona umiejętności montażu, jak i demontażu rusztowania, a także oceny stabilności i bezpieczności zmontowanej konstrukcji.

Uprawnienia na montażystę rusztowania wydawane są przez specjalny instytut. W Warszawie jest to Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Zdany egzamin skutkuje wydaniem Książki operatora maszyn roboczych, czyli książeczki dającej uprawnienia montera rusztowań.

CZYM ZAJMUJE SIĘ MONTER RUSZTOWAŃ

Wiele mówi sama nazwa zawodu, ale w praktyce obowiązki montera rusztowań są nieco szersze, niż by się wydawało. Nie tylko montuje i demontuje on dane rusztowanie, ale także wcześniej rozplanowuje jego położenie i dba o to, aby korzystanie z niego było bezpieczne. Nieprawidłowo połączone rusztowanie może stać się niebezpieczne dla pracującej na nim osoby, wobec tego jakakolwiek pomyłka ma szansę skończyć się tragicznie. Jest to więc znacznie bardziej odpowiedzialny zawód, niż wiele osób sądzi.

ALTERNATYWY DLA MONTERA RUSZTOWAŃ

Praca jako monter rusztowań nie dotyczy wyłącznie wykonywania obowiązków na placu budowy. Wbrew pozorom zawód otwiera wiele możliwości. Rusztowania są potrzebne nie tylko przy obiektach zabytkowych przeznaczonych do renowacji, ale też przy masowych imprezach. Monter rusztowania znajdzie zatem pracę przy koncertach i imprezach, które wymagają rozstawienia sceny oraz niezbędnego dla niej oświetlenia czy innych instalacji. Tak szerokie możliwości sprawiają, że montażysta rusztowania może znaleźć pracę niemal w każdej części Polski.

ILE ZARABIA MONTER RUSZTOWAŃ

Nie ma co ukrywać, że jednym z ważniejszych cech każdego zawodu jest to, ile można w nim zarobić. Zarobki montera rusztowań, jak to często bywa na rynku pracy, mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Istotne jest przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje pracownika, ale też wielkość firmy i jej lokalizacja. Średnia zarobków monterów rusztowań to około 3 500 złotych brutto, co jak na polskie warunki nie jest tragiczną ofertą. Część najbardziej doświadczonych i najlepszych monterów zarabia więcej, zaś początkujący często mogą liczyć na niewiele więcej niż najniższa krajowa. Znacznie lepsze warunki zatrudnienia można jednak znaleźć za granicą. W wielu krajach, na przykład skandynawskich, cały czas poszukuje się wykwalifikowanych fachowców.

Monter rusztowań czy warto nim zostać to pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jest to jednak z pewnością ciekawa ścieżka kariery, która nie ma ogromnych wymagań i gwarantuje stosunkowo łatwe znalezienie pracy.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz