Lastryko – czym jest i gdzie się sprawdzi?


posadzki przemysłowe lastryko

Lastryko to słowo, którego wiele osób może nie kojarzyć, ale każdy prawdopodobnie widział w swoim życiu lastryko wielokrotnie. Cieszy się ono obecnie coraz większą popularnością, dlatego warto bliżej się z nim zapoznać, szczególnie, jeśli planujemy przeprowadzenie jakiejś inwestycji budowlanej na większą skalę. W takim razie, gdzie wykorzystuje się lastryko, czym ono właściwie jest i jakie ma zalety? Wszystkiego możecie dowiedzieć się poniżej. Zapraszamy!

Czym jest lastryko?

Lastryko spotyka się także pod innymi nazwami, m.in. lastriko, lastrico i terazzo. Chodzi tu jednak o ten sam produkt, a mianowicie beton, który został wykonany z wody, cementu i grysu (bazaltu, granitu, marmuru i nie tylko). Nie jest to produkt nowy – przypadki jego zastosowania sięgają czasów bardzo odległych i miały miejsce w różnych częściach świata.

Bywa nazywany sztucznym kamieniem, ponieważ po prostu tak właśnie wygląda. W zależności od zastosowanego barwnika i grysu, lastryko w różnych miejscach może nieco różnić się wyglądem. Warto wspomnieć, że wśród faktury lastryko może występować pewna różnorodność. W większości przypadków materiał ten będzie polerowany na wysoki połysk, ale zdarzają się także sytuacje, w których wybierana jest faktura chropowata.

Gdzie stosuje się lastryko?

Jednym z zastosowań tego produktu budowlanego są posadzki przemysłowe lastryko. Wynika to z faktu, że posadzki wykonane z lastryko są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też bardzo wytrzymałe, czy to na czynniki atmosferyczne, czy czynniki mechaniczne lub chemiczne. Sprawdzą się więc na obszarach przemysłowych, gdzie często na posadzkę może upaść coś ciężkiego lub niebezpiecznego. Takie posadzki z lastryko nadadzą się na przykład do wykończenia schodów.

Poza posadzkami, lastryko jest także między innymi wykorzystywane do tworzenia nagrobków. Stosuje się lastryko również do wykańczania parapetów, czy to na zewnątrz, czy wewnątrz. Wynika to z faktu, że pozwala on osiągnąć elegancki efekt zbliżony do parapetu kamiennego za znacznie niższą cenę. Jednocześnie jest to znacznie wytrzymalsza i solidniejsza alternatywa dla zwykłych parapetów z tworzywa sztucznego.

Jest to więc materiał bardzo uniwersalny, który warto znać. Można go spotkać w halach produkcyjnych, klatkach schodowych, na korytarzach, a nawet w łazienkach. Potwierdza się więc stwierdzenie wygłoszone na początku artykułu, jakoby każdy w swoim życiu wielokrotnie się z lastryko zetknął, nawet jeśli nie znał wcześniej nazwy tego produktu budowlanego, czy to w pracy, na cmentarzu czy w jeszcze innym miejscu.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz