Oszczędne ogrzewanie wody w domu


Oszczędne ogrzewanie wody w domu

Każdy właściciel domu prywatnego doskonale wie, że największą część kosztów jego eksploatacji stanowią koszty ogrzewania, ale także grzania wody użytkowej. Wody używamy na co dzień do różnych celów, zarówno w kuchni, jak i w łazience, niestety koszty jej ogrzewania mogą być bardzo duże, w szczególności w przypadku kilkuosobowych rodzin. Jak zatem oszczędnie podgrzewać wodę?

Najprostszym sposobem obniżenia kosztów ogrzewania wody jest obniżenie temperatury w domu, niestety nie należy to do zbyt komfortowych rozwiązań. Ostatnimi laty ogromna popularnością cieszą się bardziej wygodne i nowoczesne rozwiązania, na przykład instalowanie kolektorów słonecznych, wykorzystujących do ogrzewania wody energię słoneczną, czy też zastosowanie pomp ciepła, których działanie opiera się na procesach fizycznych, takich jak odparowywanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów grzania wody jest także zastosowanie oszczędnego pieca. Do takich urządzeń niewątpliwie należą kotły kondensacyjne.

Kotły kondensacyjne są bardzo nowoczesnymi, zaawansowanymi technologicznie urządzeniami służącymi do centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Największą ich zaletą jest niezaprzeczalnie fakt, iż w sezonie grzewczym pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o trzydzieści procent, natomiast odzysk ciepła z pary wodnej jest o kilkanaście procent wyższy niż w przypadku pieców konwencjonalnych. Dlaczego tak jest?

Zasada działania jest bardzo prosta i można ja porównać do zjawiska zachodzącego podczas gotowania wody w garnku – jeśli naczynie nie jest przykryte, ucieka z niego para wodna, a wraz z nią cenna energia. Podobnie jest z naczyniami zbiorczymi przy kotłach. W przypadku urządzeń kondensacyjnych, jak w przypadku garnka z pokrywką, mamy do czynienia kondensacją, a co za tym idzie odzyskujemy ciepło ze skroplonej pary wodnej zawartej w spalinach emitowanych przez kocioł.

W wielu mieszkaniach woda wykorzystywana do napełniania wanny, umywalki czy zlewozmywaka podgrzewana jest także różnego rodzaju piecykami. Najczęściej są to tak zwane przepływowe podgrzewacze, czyli urządzenia podgrzewające wodą tylko w tym momencie, kiedy jest faktycznie w użyciu. W przeciwieństwie do urządzeń magazynujących ciepłą wodę podgrzewacze przepływowe nie zużywają energii na podtrzymanie temperatury, więc są znacznie oszczędniejsze. Wyróżnić wśród nich można urządzenia elektryczne oraz gazowe, których użytkowanie jest oczywiście tańsze.

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz